- Komerční sdělení -zeny
ZdravíNevětráte? Zbytečně riskujete zdraví!

Nevětráte? Zbytečně riskujete zdraví!

-

- Komerční sdělení -aktuality

Snažíme se žít mnohem zdravěji než v minulosti, ale často zapomínáme na úplné základy. Vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb jsou bezesporu velmi důležité, ovšem stejný význam má i kvalita vzduchu v domácnosti. Kombinace perfektně utěsněných oken, zateplení fasády a klimatizace posouvá nutnost větrání do ústraní. Pokud se takové chyby dopouštíte i vy, nedivte se, že jste stále unavená a často nemocná.

Pobyt ve „vydýchaném“ prostředí je pro lidský organismus velmi vyčerpávající. Jedná se přitom o dobře známý fakt – vždyť již v 19. století radil německý lékař a zakladatel moderní hygieny Max von Pettenkofer, že by se mělo větrat tak intenzivně, aby se za jednu hodinu vyměnilo přibližně 30 m³ vzduchu. Přesné číslo samozřejmě závisí na počtu lidí v dané místnosti. Pro představu: jeden dospělý člověk za den vydýchá kolem 15 kg vzduchu, což je přibližně 12 tisíc litrů.

Vydýchaný vzduch, tedy vzduch bez požadovaných parametrů (teplota 20 – 24 °C, vlhkost 30 – 65 %, koncentrace CO2 cca 350 ppm) způsobuje únavu, poruchy soustředění a učení a bolesti hlavy. Má také negativní vliv na pracovní výkon a z dlouhodobého hlediska se projevuje zhoršením imunity. Podle lékařů jsou lidé žijící v nevětraném prostředí mnohem náchylnější vůči infekčním onemocněním.

Základem je proto větrat, a to takovým způsobem, aby se vzduch v domácnosti stačil vyměnit. Pokud však okna dáváte do polohy tzv. „na větračku“, s optimálními hodnotami vzduchu nepočítejte. Mnohem efektivnější je vytvoření průvanu dokořán otevřenými okny. Mělo by probíhat několikrát denně – v pravidelných intervalech vždy po několika hodinách. Další možností jsou moderní větrací jednotky, které se o výměnu vzduchu postarají za vás.

Decentralizované větrací jednotky pracují nezávisle na sobě a zajišťují řízené větrání, což v praxi znamená, že si sami určíte intenzitu výměny vzduchu. Zařízení je navíc opatřeno filtry, které vzduch čistí od venkovních nečistot a alergenů. Více se o nich dozvíte na www.inventer.cz.

Předchozí článekRtěnka a …?
Další článekJaký si pořídit sporák?

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje