- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiStrach ze vztahu

Strach ze vztahu

-

- Komerční sdělení -aktuality

Strach ze vztahu

Každý máme z něčeho strach – bojíme se tmy, pavouků, hadů nebo lidí. Kdy však pouhý strach přeroste ve fobii? V dnešní době existuje přehršel fobií. Až by se s kapkou ironie dalo říci, že existuje více fobií týkajících se různých věcí, než kolik věcí na naší planetě vůbec je. V dnešní uspěchané a odcizené době, která sice odkryla mnohá tabu, ale vytvořila dostatek jiných, se stále častěji hovoří o fobii ze závazků. Proč je výskyt této fobie tak častý? Protože právě sama láska se stala tím dnešním velkým tabu.

Fobie ze závazků většinou pramení z neúspěšného, bolestivého nebo nezdravého vztahu. Ať už se jedná o trauma z našeho dětství a našeho vztahu s rodiči (často pocit cizoty, odloučení, samoty, neuznání, opuštění), nebo psychického bloku po bolestném rozchodu. U fobií vždy existuje nějaký zdroj, u strachu z pavouků je to například pavouk, u strachu ze závazků pak člověk. Pokud vás tento problém trápí, musíte se vrátit trochu do vzpomínek. Tento strach pramení ze vztahu, ve kterém Vám bylo ublíženo, a Vy se nyní natolik bojíte, že už se do podobného vztahu nechcete nikdy dostat.

Existují dva základní typy – první se vztahům vyhýbají zcela, druzí z nich utíkají.

iZpravy.com strach ze vztahu strach z partnera Svet-Zeny.cz

Máte strach ze vztahu? obr.1

Jakých sedm fází prodělává člověk, který ze vztahu utíká?

1. Milujete ho

Toužíte po lásce, chcete někoho potkat, zamilovat se a cítit vedle sebe jeho blízkost. Člověk, který se uzavírá do sebe, cítí, jak je život v uzavření bolestivý, a tak i přes svůj strach ze závazků hledá někoho, kdo ho bude milovat.

První fáze je fází milování. Samozřejmě, že i v dalších fázích člověk toho druhého miluje, ale později většinou svoji lásku potlačuje. Potkáte muže, který může být tím pravým. Jak ho poznáváte, začínáte se zamilovávat. Váš vztah je zdravý, vášnivý a plný lásky.

2. Mučí Vás černé myšlenky

Ve druhé fázi se objevují černé myšlenky, začínáte se trápit. Začíná vás děsit vaše vlastní láska a máte strach, že jste na něm příliš závislá. „Co když se Vám jen tiše směje? Co když Vás nemiluje tak, jako vy jeho? Chce, nebo již má jinou ženu?“ Má kolem sebe spoustu žen – kamarádky, kolegyně, klientky – všechny jsou krásné a úspěšné. Vy sedíte doma a čekáte na něj, dusíte se vlastní láskou, žárlivostí a máte chuť utéct. Začínáte si uvědomovat, že milovat ani nechcete a hlavně si nechcete nechat ublížit.

iZpravy.com strach ze vztahu strach z partnera Svet-Zeny.cz Stepanka Pirkova

Máte strach ze vztahu? obr.2

3. Obranný reflex, aneb „když opustím já jeho, alespoň mi neublíží“

Jakmile dojdete k bodu, že si ubližujete, že vám váš vztah popřípadě váš partner ubližuje, dostaví se pud sebezáchovy, aneb obranný reflex ve stylu „když opustím já jeho dříve než on mě, nebude mít šanci mi ublížit“. Vyhnu se bolesti z ublížení a budu vítěz.

4. Racionální důvody přicházejí samy a říkají „ten vtah nestojí za zlámanou grešli“

Ve chvíli, kdy si Vaše podvědomí vyjasní, zda chce setrvat nebo utéct, začnou se samy od sebe objevovat racionální důvody, které Vás nutí uvědomit si, že váš vztah nestojí za nic, váš partner je k ničemu a vy ho nemilujete. „On se o mě nezajímá, nevěnuje mi čas. Nedokážeme o ničem mluvit, nemáme společnou řeč. Není vtipný, spíše trapný a já se za něj stydím. Nehodíme se k sobě.“

Jedním z možných racionálních důvodů k ukončení vztahu může být nový partner. Najdete se někoho nového, třeba to ani nebude váš typ, půjde jen o náhražku a vytlačení citů k současnému partnerovi. Ani v této fázi vám vaše myšlenky nedají spát, budou se vám míhat hlavou, dokud neuděláte první krok.

5. První vážný rozhovor a poslední záchvěvy lásky

Prvním krokem je první rozhovor, který často vyvolá partnerovo překvapení. Často je zaskočený Vaším pohledem na vztah. „Jestliže jste se tolik trápila, proč jste nic neřekla, vždyť  by se to dalo napravit?“

A tak vás přesvědčí, že to ještě musíte zkusit. S vypětím veškerých sil se zasnažíte. S prvním krokem se objeví poslední záchvěvy lásky, z vašeho podvědomí utlumeného strachem a racionálními důvody se osvobodí vaše láska k vašemu partnerovi. Bohužel jde jen o poslední záchvěvy a bludný kruh vašeho strachu. Jakmile začnete zase milovat, vyděsíte se a tentokrát už to neustojíte.

www.svet-zeny.cz.hyperion.blueboard.cz strach ze vztahu strach z partnera Svet-Zeny.cz

Máte strach ze vztahu? obr.3

6. Promyšlený plán, nebo spontánnost? Hlavně rozchod!

Přijde nevyhnutelný rozchod. Můžete ho mít naplánovaný nebo spontánní, zbrklý nebude nikdy a zároveň vždy. Nikdy kvůli tomu, že o něm přemýšlíte od fáze dvě, a vždy kvůli tomu, že to neděláte proto, že byste chtěla, ale vy musíte, váš strach vás to nutí udělat a nakonec vám to ublíží stejně, jakoby opustil váš přítel vás. Jen budete vítězem. Ale vztah není hra.

7. „Porozchodové“ růžové brýle, anebo „chceme to, co nemáme“

Často se po rozchodu objeví „porozchodové“ růžové brýle. Člověk si svou lásku vždy uvědomuje až, když ji ztrácí. Člověk vždy chce to, co nemá a mít nemůže. Váš přítel se nyní bude vznášet v oblaku růžové, bude dokonalý, krásný, chytrý, vtipný a ten pravý pro vás, ale vy už ho mít nemůžete. Ublížila jste mu a ublížila jste sobě. Zůstala jste sama.

Důležité je se nevzdávat a s Vaším strachem bojovat. Ať to bude znít jako klišé, mám pro vás dvě základní rady:

1. Přemýšlejte nad tím, co vás stojí vztah a co vás bude stát rozchod, ublíží-li Vám pravděpodobněji partner nebo vy sami sobě?

2. Zkuste si s partnerem promluvit o tom, co cítíte a s čím bojujete. On sám vidí vaši uzavřenost a trápení, ale nemůže vidět, co je zdrojem. Když to bude vědět, bude se vám snažit pomoci a ukazovat vám, že vás miluje a že vás neopustí.

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje