Sympatická Šárka rozhodně neměla v životě na růžích ustláno, přesto se jí podařilo něco, o čem si mohou mnozí nechat jen zdát. Získala totiž ve Vancouveru bronzovou olympijskou medaili a na kontě má i několik dalších úspěchů ze světových šampionátů. K tomu ale vedla složitá a strastiplná cesta, pojďme si proto osudy této mladé dámy trochu připomenout.

šárka

Poprvé se k lyžím dostala už ve dvou letech a vyrůstala na nich pod dohledem staršího bratra a otce, který ji k lyžování přivedl. Na přelomu tisíciletí se ze zábavy stala práce na plný úvazek, první závody v juniorských kategoriích a také první velký výsledek. Páté místo v závodě Světového poháru v italském Sestriere jako by předznamenalo pozdější skvělou kariéru, Šárce totiž dodalo do žil spoustu elánu a životní energie. Už také nepochybovala v duchu o tom, že by jednou mohla poměřit síly se světovou špičkou.

Tvrdý trénink se posléze vyplatil, na světovém šampionátu ve Švédsku v roce 2007 přišel dosavadní největší životní úspěch a Šárka se zapsala do povědomí většiny velkých sportovních fandů. Zlatá medaile byla o to cennější, že pro české lyžování byla svého druhu vůbec první. Do té doby se v souvislosti se sjezdovým lyžováním hovořilo jen o Čechokanaďanovi Stanleym Hayerovi, který úspěšně reprezentoval naši zemi mezi léty 1999 a 2007 a Ondřeji Bankovi, jenž zajel senzační závod na olympiádě v Turíně, kde dojel celkově šestý.

  Nemovitosti Praha aneb bydlení snů

Šárku potkalo v průběhu let bohužel i mnoho životních trablů. Rozchod s otcem, kterého obvinila navíc ze zpronevěry financí a záměrného přetěžování při trénincích v dorosteneckém věku. Změna kouče ale naší historicky nejlepší sjezdařce prospěla, v Antonínu Strachovi našla i svého životního partnera, za kterého se dokonce vloni v dubnu i provdala.

Osud měl ale připravenu ještě jednu nepříjemnou záležitost. Šárce totiž v roce 2012 našli lékaři nezhoubný nádor na mozku. Operace však dopadla úspěšně a po rekonvalescenci se talentovaná závodnice vrátila zpět na závodní kolbiště.

Šárka už stihla do médií prohlásit, že tato olympiáda bude její poslední. Rozhodla se věnovat rodině, se svým manželem by se také ráda v dohledné době dočkala vytouženého potomka. Dvojnásobná Královna bílé stopy (2009, 2010) plánuje uzavřít bohatou kariéru v roce 2015.

A jaké jsou její největší životní úspěchy? Kromě bronzu z Vancouveru můžeme jmenovat i kompletní sadu medailí ze světových šampionátů (zlato v roce 2007, stříbro z MS 2009 a bronz z roku 2005). Na stupních vítězů se v rámci Světového poháru dostala Šárka devětkrát, z toho dvakrát se jí zde podařilo dosáhnout mety nejvyšší.

  Český distributor LEVELSPORTKONCEPT spojil síly se značkou Mizuno

Statistiky:

Bronz ZOH 2010 ve Vancouveru

Zlato MS 2007, stříbro MS 2009, bronz MS 2005

Světový pohár: Devětkrát stupně vítězů, dvě vítězství

Related post

Sport Zdraví

Mýty a fakta kolem cvičení a spalování tuků

Sport Zprávy

Český distributor LEVELSPORTKONCEPT spojil síly se značkou Mizuno

Zdraví

Jóga – relaxace pro tělo i duši

Comment(0)