Plavání a pobyt ve vodě patří obecně k jedné z nejzdravějších aktivit, stejně tak je skvělou formou rehabilitace pro lidi po úrazech nebo s bolestmi kloubů, protože pomáhá nenásilně zvýšit jejich pohyblivost, zejména ramen, kyčlí a kotníků. O to víc, pokud se ponoříte do léčivé vody jezera Hévíz, která je díky bohatému obsahu minerálních látek účinná při léčbě poruch pohybového aparátu.

Termální Jezero Hévíz, které je mimochodem největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa, se nachází pouhých 10 km od jezera Balaton, a dostanete se k němu téměř všemi dopravními prostředky. Cestovatelé a znalci možná v tuto chvíli namítnou a co jezero Echo na Novém Zélandu, to je přece mnohem větší? Ano, je větší a jeho voda je teplejší, ale přesto se jezeru Hévíz nevyrovná. Není totiž vhodné ke koupání a nemůže být tudíž využito k lékařským účelům. S klidným svědomím tedy můžeme prohlásit, že Hévíz je největším termálním jezerem světa vhodným ke koupání.

Jezero Hévíz o ploše 47 500 m2 s nálevkovitě se svažujícím dnem je napájeno termálním pramenem, který obsahuje sloučeniny síry a nerostných látek a vyvěrá v hloubce 38,5 metrů v pramenné jeskyni na dně jezera. V létě dosahuje voda v jezeře teploty až 38 °C, v zimě se pohybuje v rozmezí 23-25 °C. Koupání v něm je tak zajímavým a současně příjemným zpestřením pobytu bez ohledu na počasí a roční období. Pramen je tak mohutný, že dokáže za 72 hodin vyměnit celý obsah jezera.

Ve městě Hévíz, zejména okolo jezera, můžete při procházce po promenádě spatřit rozmanité cizokrajné, věčně zelené stromy. Každý se s obdivem zastaví před pestrobarevnou scenérií kvetoucích leknínů pokrývajících povrch jezera. Období květu této přísně chráněné rostliny začíná na začátku léta a trvá až do konce listopadu.

Hévíz a jeho okolí také poskytuje četné možnosti pro vyjížďky na jízdních kolech, má rozvětvenou síť cyklotras a značených turistických cest. Nevadí, jestli jste svá kola nechali doma, jsou k zapůjčení nejen v městečku Hévíz, ale i v jeho okolí. Mezi turistické zajímavosti patří mimo jiné zříceniny hradů

Tátice, Szigliget či  Sümeg. Krásný je i zámek Festetics ve městě Keszthely

Tak co říkáte, nestálo by za to se alespoň na pár dní vydat do sousedního Maďarska, užít si skvělý servis, vyhlášené pokrmy a nechat se jen tak unášet vodou v termálním jezeře Hévíz?

Více o Hévízu na www.heviz.hu/cz

  Osušky? Plážové vybavení, které je na dovolené nezbytností!

Post by admin

Comment(0)