Znáte někoho, kdo nikdy neochutnal marmeládu nebo džem? Asi těžko. Marmelády a džemy totiž odjakživa patří do našeho jídelníčku. Při vzpomínce na babiččinu rybízovou marmeládu v slepovaných lineckých kolečkách nebo na vynikající jahodový džem v ještě lepších palačinkách se nám mnohým derou slzy do očí. Dnes už jen málokdo připravuje vlastní džemy, marmelády a zavařeniny. Přitom ani dnes se bez nich žádná kuchyň neobejde. Chybět nemohou při pečení vánočního cukroví, ani při společné snídani. K té dnes patří také čokoládové krémy a oříšková másla, což za dob našich babiček běžné nebývalo.

Když už je řeč o snídani, vždy by měla být doplněna něčím tekutým na zapití.

  • Děti milují kakao, dospěláci se většinou rozhodují mezi kávou, čaji a pečenými čaji.
  • Sirupy a nealko je dobré zařadit do pitného režimu až během dne.

Snídaně si totiž žádá do žaludku něco teplého.

Trochu jiný oběd

K obědu klasické menu nebo doma připravené zdravé jídlo – to je nejlepší varianta, jak nenechat tělo hladovět a nutit ho tak, aby si dělalo zásoby tuku na horší časy. Když to někdy nevyjde, žádná tragédie se nekoná. Je dobré ale dobré, mít ve spíži nějaké paštiky a teriny, naložené maso a klobásky, sýry a konfitury. Kousek dobrého, nejlépe celozrnného pečiva a láhev kvalitního vína, které po dobrém (méně zdravém) obědě alespoň trošku sníží právě dodaný cholesterol. K připravenému obloženému talíři ze všech uvedených pochoutek se patří nakrájet také zdravá zelenina – paprika, rajče, okurka. Přidejte vždy i kousek něčeho zeleného, třeba ledový salát.

Večer je dobré nemlsat

Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Tak praví jedno z moudrých přísloví. Málokdo se však tímto pravidlem striktně řídí. Není to ani třeba. Ovšem čokolády, ani hořká čokoláda a čokoládové bonbóny k večernímu filmu rozhodně nepatří. Když už, mlsat, tak nejpozději v časných odpoledních hodinách. A sušenky a krekry? Pokud je budete jíst s mírou a pouze občas, tak si je tedy ke svému oblíbenému televiznímu pořadu dopřejte.

  Když pára, tak jedině zpod poklice!

Post by admin

Comment(0)