- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiZabiják jménem palmový olej

Zabiják jménem palmový olej

-

- Komerční sdělení -aktuality

Palmový olej je surovina získávaná z oplodí palmy olejné. Je čím dál více využíván v potravinovém průmyslu zejména kvůli nízké ceně, delší trvanlivosti a schopnosti snášet vysoké teploty, nicméně na obalech výrobků se běžně nedozvíme, jak škodlivý palmový olej ve skutečnosti je.

palmový olej

 Co obsahuje palmový olej?

Palmový olej obsahuje velké množství vitaminu E a nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a jejich dlouhodobé nadměrné užívání může vést k energetické nerovnováze, obezitě a onemocnění srdce a cév. Na rozdíl od dalších rostlinných olejů neobsahují žádné nenasycené mastné kyseliny, které mají na zdraví člověka naopak blahodárný vliv.

 Ekologický dopad používání palmového oleje

Palmy olejné, z nichž vzniká palmový olej, se pěstují na velkých plantážích, které vznikají vykácením a vypálením deštných pralesů. Dochází tak k drastickému úbytku živočišných druhů a rostlin na vypálených plantážích, zejména v Indonésii, Africe, Jižní Americe a v Malajsii. Půda a voda jsou kvůli pěstování palem zamořeny pesticidy, živočišné druhy na plantážích nejsou schopny přežít. Orangutani, zvířata tak podobná člověku, že je místní domorodci nazývají „lidmi z lesa“, jsou nuceni hledat si potravu na zemi, živit se výhonky palem olejných, v důsledku toho jsou stříleni jako škodná zvěř a jejich mláďata často umírají hlady. Kromě zvířat škodí plantáže i místním obyvatelům, půda je jim nelegálně zabavována a kvalita vody v těchto se používáním hnojiv zhoršuje.

Palmový olej

 Biopalivo ničící přírodu

Kromě potravin se palmový olej používá také k výrobě biopaliv. Absurdní, nebo ne? Biopalivo, které má snížit vznik skleníkových plynů, zároveň ničí životní prostředí. Navzdory protestům některých společností je levný palmový olej používán čím dál více a v ohrožení se tak ocitají deštné pralesy po celém světě.

 Které výrobky obsahují palmový olej?

Od roku 2015 je zakázáno uvádět palmový olej na obalech potravin pod souhrnným názvem „rostlinný olej“, a je až děsivé, kolik výrobků obsahuje tuto škodlivou surovinu.  Oplatky, čokolády, müsli tyčinky, másla, pudinky, sušenky, rýžové chlebíčky, pečivo, zmrzliny, pomazánky, dětská výživa nebo polotovary do polévek, omáček atd. Kromě potravin jsou to také svíčky nebo kosmetika.

olej

 Jak proti palmovému oleji bojovat?

V současnosti bohužel zřejmě jediným řešením, jak se pokusit snížit produkci palmového oleje a tím také zpomalit ničení deštných pralesů, je nekupovat výrobky obsahující palmový olej. Je nutné pečlivěji vybírat a číst složení výrobků. Neděláme to však jen pro sebe…

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje