Období letních dovolených je rájem pro zloděje, kteří využívají odjezdu majitelů a zaměřují se na prázdné domy a byty. Policie České republiky každoročně radí, jak postupovat při odjezdu na dovolenou a jak se vyvarovat nezvaným návštěvám. Seznamte se i vy s tipy, které ochrání váš domov:

Sedm tipů, jak mít během dovolené domov v bezpečí (2)

  1. Kvalitní bezpečnostní dveře: Jedním z nejčastějších způsobů, jak se zloději dostávají do bytů a domů, je přes vchod. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou překážkou, která dokáže zloděje zastavit. Ochrání váš byt nejen během dovolené, ale po celý rok. Před odjezdem dveře nezapomeňte pečlivě zamknout.
  2. Okna: Nenechávejte otevřená okna ani „na ventilačku“, šikovný zloděj se dokáže dostat dovnitř i přes pootevřené okno. Především si dejte pozor na balkonové dveře a okna dostupná z balkonů. Hlavně v bytových domech by se k vám mohli zloději dostat i od sousedů. Zabezpečení oken můžete zlepšit uzamykatelným mechanismem, zabezpečením pantů nebo uzamykací klikou.
  3. Bezpečnostní folie: Zlepšit bezpečnost vašich oken můžete také díky bezpečnostním foliím, které se lepí přímo na okna. Folie pomáhají zamezit rozbití skla (drží jej pohromadě), mohou být zrcadlové a znemožňovat nahlédnutí do pokoje. Kromě toho chrání okna před krupobitím a jinými přírodními pohromami.
  4. Sousedi: Udržujte dobré vztahy se sousedy. Před dovolenou je můžete požádat, aby sledovali pohyb kolem vašeho domu nebo bytu a případě upozornili na podezřelé chování. Pokud máte opravdu dobré vztahy, můžete je poprosit i o kontrolu bytu vevnitř. Je dobré také pravidelně vybírat poštovní schránku, která by mohla upozornit na dlouhodobou nepřítomnost majitelů.
  5. Sociální sítě: Před odjezdem na dovolenou se nechlubte na sociálních sítích. Informace by se z nedostatečně zabezpečeného profilu mohla dostat až ke zlodějům, kteří díky tomu budou vědět, kdy je váš byt bez dohledu.
  6. Cennosti: Ve svém bytě nenechávejte šperky a cennosti, využít můžete například bezpečnostní schránky v bankách. Pokud si chcete drahé věci nechat doma, uschovejte je do trezoru nebo do bezpečných skrýší. Určitě nenechávejte drahé věci na dohled skrze okna.
  7. Zvonek: I pokud bydlíte sami, uvádějte na zvonek jméno v množném čísle. Zloděj pak nebude mít jistotu, zda je po vašem odchodu v bytě ještě někdo jiný nebo ne.
  Když se babičky do hlídání dětí nehrnou…
Comment(0)