Kuchyně je část domácnosti, ve které trávíte podstatnou část vašeho života. V prvním kroku je třeba vybrat kuchyňskou linku tak, aby vyhovovala vašim potřebám, v druhém kroku je třeba dbát na to, aby kuchyň byla udržovaná a čistá. Jen tak si zachová svou životnost a funkčnost. Co možná spousta lidí neví, je, že různé materiály mohou vyžadovat různou péči. Je tedy třeba se seznámit s možnostmi, jak pečovat o jednotlivé součásti kuchyně: pracovní deska, obklady, kuchyňská dvířka a úchytky.

Jak pečovat o kuchyňskou linku (2)

Pracovní deska

Při péči o pracovní desku je třeba dodržovat několik základních pravidel, díky kterým předejdete poničení i nutnosti složitého čištění. Nikdy na desce nekrájejte nebo nenaklepávejte potraviny, vždy použijte prkénko. Materiál nebývá odolný vůči poškrábání a na desku byste neměli pokládat nádobí rozehřáté na více než 100°C. Pokud je vaše deska z přírodního kamene, pak byste na ni neměli nechat působit kyseliny (ocet, víno, citrony). U pracovních desek ze světlého kamene je také z desky okamžitě odstraňovat všechny tekutiny, které by mohly změnit barvu desky (červené víno, borůvky apod.).

  Kde koupit zahradní rostliny mnoha druhů?

Kuchyňská dvířka

Kuchyňská dvířka mohou být vyrobena z různých materiálů a v závislosti na materiálu poté musíte volit také správný postup čištění. Vždy byste však měli dodržovat pár zásad: používejte jemné mýdlové prostředky a prostředky, které jsou určeny pro umělé povrchy nebo skla. Není vhodné používat k čištění abrazivní čisticí prostředky obsahující písek nebo rozpouštědla na bázi acetonu. Používejte také jemné látky, aby nedošlo k mechanickému poškrábání.

  • Masivní dřevo, dýha: Na tento druh povrchu je vhodné používat prostředky speciálně určené pro tyto povrchy. Může to být například sprej značky Pronto.
  • Dvířka z lamina a dvířka s folií mat: Tyto plochy po každém umytí otřete suchým hadrem tak, aby na nich nevznikaly šmouhy.
  • Dvířka lak a dvířka s folií lesk: Na tato dvířka nepoužívejte prostředky obsahující písek a utěrky vyrobené z mikrovlákna.
  • Akrylová dvířka: U tohoto materiálu je důležité dbát na doporučení výrobce. První týden by se akrylová dvířka neměla umývat vůbec, první měsíc jen čistou vodou. Poté můžete používat neabrazivní čisticí prostředky a utěrky, které nejsou z mikrovlákna.
  Sprchový box nebo zděný kout?

Obklady

Obklady nad pracovní deskou můžete čistit utěrkami z mikrovlákna, určitě ale nepoužívejte ostré houbičky, které by je mohly poškodit. Na zašedlé spáry mezi obklady je pro vybělení možné použít prostředky s chlorem, jako je Savo.

Úchytky

Úchytky jsou jedním z míst, které bývá velmi často vystaveno působení bakterií kvůli časté manipulaci. Je tedy vhodné je jednou za čas otřít horkou vodou, pro dezinfekci můžete použít prostředky s chlorem.

Comment(0)