- Komerční sdělení -zeny
Móda a StylEscape room – oblíbená zábava všech věkových kategorií

Escape room – oblíbená zábava všech věkových kategorií

-

- Komerční sdělení -aktuality

V poslední době se světem rozšířil nový fenomén v podobě tzv. escape room games, česky únikových her. Že jste o ničem takovém ještě neslyšeli? Pak čtěte dál a koukněte se těmto hrám pěkně na zoubek.

O co jde?

Při únikových hrách se skupina nejméně 2 a maximálně 5 hráčů nechá dobrovolně zavřít do místnosti, ze které se následně snaží uniknout. Cestu na svobodu hledají pomocí různých hlavolamů, hádanek, rébusů, které musí rozluštit a najít klíč či kód k zámku. V místnosti jsou rozmístěny kamery, pomocí kterých je celou dobu sleduje roommaster. Před vstupem do místnosti roommaster hráčům předá vysílačku, přes kterou s ním můžou komunikovat, když neví jak dál či se objeví nějaký problém. Hledat cestu ven samozřejmě nemůžou hráči věčně,
a proto mají tyto hry své časové limity. Nejčastěji se jedná o 60 minut.

Proč je zrovna 60 minut tím pravým ořechovým?

Jen samotné otevírání všemožných zámků trvá přibližně 15 minut, hráči by proto měli mít alespoň 45 minut na to, aby tomu všemu přišli na kloub. Vychází to také z vlastní zkušenosti tvůrců her – pro udržení pozornosti a akceschopnosti je 60 minut akorát. Ve světe se ale najdou skvěle promyšlené únikovky, u kterých je limit dokonce 70-80 minut.

Kolik taková zábava stojí?

Za hodinu hry dá skupina okolo 1000 korun. V Praze se ceny pohybují od 1000 do 1600 Kč. Jednotlivci pak tedy zaplatí několik stovek korun, záleží podle počtu účastníků.

Existují nějaké limity?

Ne. Zúčastnit her se muže každý, nejsou nijak věkové ani fyzicky omezené. Zde se můžete dočíst, že i pro neslyšící nebo vozíčkáře není hraní takovýchto her problém. Pro hru jsou totiž důležité jiné kvality, jako představivost, logické myšlení, komunikace atd. Nemusíte se bát, že byste museli podávat zdatné fyzické výkony či sahat do nádoby plné pavouků jako je tomu v Pevnosti Boyard.

Jiný kraj, jiný mrav

Každá úniková hra má své unikátní téma – někde jdete po stopách pražského Golema, jinde zase pátráte po Kameni Mudrců. Existují i takové hry, které se odehrávají ve starých opuštěných nemocnicích nebo protiatomových krytech. K těm se také váže patřičná tématika.

Kde všude se můžou hrát?

Na únikovky narazíte téměř v každém větším městě po České republice, nejvíce jich je samozřejmě v Praze. Jsou oblíbené především u turistů nebo jako forma firemního teambuildingu.

Escape room – odkud se vzaly?

Kolem vzniku a šíření únikových her panuje mnoho názorů. Mnohé se shodují v tom, že to vše začalo zhruba před 10 lety v Japonsku, jako je tomu například v tomto článku. Inspirací pro únikovky byly počítačové hry, tzv. adventury, oblíbené především v 90. letech, ve kterých jste se pomocí různých šifer a hádanek proklikávali příběhem dál. Pak stačilo tento nápad převést do skutečné reality a voilà, nový fenomén byl na světě. Nejdříve se to zdála být jako hra pro podivíny, brzy si ale získala srdce veřejnosti. Z Japonska se to pravděpodobně rozšířilo do USA a Evropy. Za kolébku escape room games v Evropě se považuje Maďarsko, odkud to před
4 lety přišlo i k nám do Česka.

Vzhůru do toho!

Únikové hry jsou v poslední době velmi populární, pokud jste tedy ještě na žádné nebyli a zkusit něco takového vás láká, nebojte se toho. Možností máte koneckonců opravdu mnoho a zabere vám to pouhou hodinu. Můžete tak třeba zabít čas před kinem, a ještě si z toho odnesete zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Mohlo by se vám líbit

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit pět základních kroků, takže je zde pro vaše potěšení a...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...
- Komerční sdělení -zpravy

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Už jste četli?

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje