Je velmi smutným faktem, že značení parkoviště letiště Ruzyně směruje návštěvníky pohříchu jen na placené ba dokonce předražené plochy. Pokud se tzv. zamotáte, můžete i za pouhý průjezd parkovištěm zaplatit třeba 50 Kč. Přitom v okolí lze nalézt i řadu neoficiálních parkovišť s velmi dobrou dostupností. Představíme vám ty nejznámější.

Podle čeho vybírat ideální parkoviště?

Ještě předtím, než vám ukážeme jednotlivé lokality, vám předem usnadníme i jejich výběr. Položte si stejně jako my několik základních otázek, a podle nic se rozhodněte. A jaké to jsou?

  • Za jak dlouho se z vybraného parkoviště dostaneme na letiště? Budeme mít časovou rezervu nebo pojedeme tzv. na knop?
  • Jsme ochotní jet pěšky případně MHD nebo je pro nás únosný i taxík nebo jiná placená doprava třetí stranou?
  • Poletíme v noci – lze do vybraného parkoviště přijet nonstop?
  • Vyžadujeme zaparkování auta pod střechou?
  • Vyžadujeme zabezpečení pro svůj vůz? Pokud ano, jaké?
  • Vystačíme si pouze s parkovištěm nebo vyžadujeme i další služby, například umytí vozu?

Parkování u terminálu zdarma? Ano, ale…

U letiště Václava Havla alias Ruzyně samozřejmě existuje systém krátkodobých parkovišť. Na plochách označených jako P1 a P2 lze skutečně parkovat zdarma, ovšem pouze po dobu 15 minut. Dalších 15 minut vás ovšem vyjde už na 100 Kč (podrobnosti ZDE). Bez dobrého plánování se tedy neobejdete a vzhledem k malé kapacitě parkoviště můžete také poměrně dlouho čekat, což není při vidině brzy odlétajícího letadla zrovna příjemné.

  Užijte si jarní pobyt na Moravě

Parkoviště letiště Ruzyně –  zadarmo a skoro bez rizika

Nyní vám představíme všechny lokality v okolí, kde lze odstavit nepotřebný automobil i po dobu dovolené. Seřadili jsme je od těch nejméně rizikových (především co do pokuty od Policie ČR) až po místa, kde nejspíš zaparkují jen ti nejotrlejší (nebo nejzoufalejší).

Parkování v obchodním centru

Obchodním dům OC Šestka má kapacitu parkoviště více než 1.000 míst. Parkovat je možné uvnitř nebo na střeše – podle toho, co pro svůj vůz preferujete. Podle zkušeností uživatelů zde není problém nechat auto týden i více. Pozor jen na otevírací dobu od 8:00 do 22:00 hod. Mimo tento časový interval nemusí být vjezd na parkoviště možný.

Na ulici, a na pár hodin

Parkoviště u zastávky Na Padesátníku je co do kapacity skromnější, vejde se sem pouhých 13 automobilů. Před Terminálem 3 se stačí vydat do areálu Sever, a poté zabočit doleva, dojet na konec ulice a odbočit doprava. Můžete tu stát jak dlouho chcete bez rizika jakéhokoli zákazu.

Místa, kde hrozí nízké pokuty za stání apod.

Občas zariskovat se zkrátka vyplatí. Zvláště když je v sázce rychle vyzvednutí kamaráda nebo třeba rodiny. Pro takové situace můžete klidně zaparkovat zde:

Parkování na trávě za 300 Kč

Odstavení auta na silniční vegetaci není povoleno. Parkoviště u zastávky Terminál 3 však právě taková místa nabízí, a to až pro 33 automobilů. Jen málokomu se povede zaparkovat „na štěrku“. Pokud nebudete patřit mezi ty vyvolené a vyhmátne vás hlídka PČR (největší riziko hrozí v dopoledních hodinách pracovního týdne), bude vás to stát rovných 300 Kč.

  Krásná a levná dovolená

Stůjte tam, kde taxikáři

Pro dlouhodobé parkování se stání podél silnice na Přední Kopaninu příliš nehodí, ale na rychlé odběhnutí od vozu je ideální, koneckonců běžně tu parkují i taxikáři. Dlouhodobě tu auto nechávat nedoporučujeme – nemuselo by tu už po vašem příletu být.

Místa, kde nikdy ale opravdu nikdy neparkovat

Jen pro pořádek tu uvádíme i lokality, které sice na první pohled vypadají lákavě, ale vaše peněženka po jejich navštívení nejspíš zapláče.

Kam může autobus, vy nemůžete

Spojovací komunikace mezi areálem Jih a areálem Sever slouží jako silnice pro autobusy, a také jako vjezd pro zaměstnance letiště s platným povolením. Pokud ho nemáte, vystavujete se vysokému riziku pokuty. Koneckonců, platí tu i zákaz vjezdu.  Příslušníci policie tu bývají k vidění opravdu často.

Zastavení v připojovacím pruhu

Pouhé 4 minuty chůze od terminálů najdete připojovací pruh, hned vedle parkingu A. Vejdou se sem až tři automobily. Nejde o velký prohřešek, takže pokud jen přibrzdíte u chodníku a naložíte pasažéry, samozřejmě se zapnutými blikačkami, nebývá to problém. Pokuta se pohybuje okolo 300 Kč.

Věříme, že si i vy podle našeho seznamu své neoficiální parkoviště najdete. V případě dalších požadavků na služby nebo ostrahu parkoviště však už musíte zabrousit do placených vod (na Ruzyni sice nedávno zlevňovali, ale i tak jde pořád o celkem drahou legraci – čtěte TADY). Tak hodně štěstí.

Post by Filip Dr

Comment(0)