- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiBezová šťáva

Bezová šťáva

-

- Komerční sdělení -aktuality

Tento recept znají snad všechny babičky. I tento je roky prozkoušen a přiveden zase o trochu blíže k dokonalosti.

Na 3litry budeme potřebovat:

30 až 40 velkých květů černého bezu

2, 5 kg třtinového cukru

Vymačkanou šťávu z větších 4 citrónů

Voda

Bezová šťáva
Bezová šťáva

 

Nejprve si musíte natrhat květy z černého bezu. Často se plete s jinými květy. Proto pozor, bez černý je sice keř, často však vypadá jako malý stromek. Jeho květy silně páchnou i na dálku a jsou bílé. Tento proces lze provádět až na konci května nebo začátkem června, kdy bezy kvetou.

Natrháte si asi 30 až 40 květů bezu a doma je propláchněte ve vodě. Poté si připravíte větší hrnec, který budete používat po celou dobu. V něm svaříte 3 litry vody, které necháte opět vychladnout a poté do ní vložíte květy, které takto namáčíte přes noc, ale klidně i delší dobu v lednici. Vodu později slijete přes síto vyložené čistou utěrkou. Přidáte 2 a půl kila třtinového cukru a vymačkáte do vody šťávu z citrónů, kterou očistíte od zrníček. Znovu to celé zahřejete asi na 30°C, více ne, protože by se celý nápoj zkazil. Občas se vyskytne v na hladině bílá pěna. Tu je nutné také odebrat. Až sundáte hrnec ze sporáku, opět si vezmete síto s vloženou utěrkou a slijete nápoj do předem připravených sklenic. Aby se vám šťáva nezkazila, musíte sklenice řádně opláchnout horkou vodou a nechat je na rozehřáté ploténce vysušit. Pozor ale na teplotu sporáku, aby vám sklenice nepopraskaly. Takto je sirup hotov. Pokud chcete, aby sirup dlouho vydržel, můžete jej ještě v hotovém stavu nechat zavařit v myčce na nádobí nebo na sporáku v hrnci. Někdy to pomáhá pro lepší a delší uskladnění.

Bezinky

Nápoj podáváme vychlazený a v určitém poměru, abychom předešli alergické reakci a neměli kopřivku. K tomu brčko a můžete ještě přidat čerstvou mátu, která bude za chvilku opět nezdolně růst na bylinkových zahrádkách.

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje