Slovní spojení “anorexie modelek” se postupně stalo ustáleným pojmem. Anorexie, nebo-li porucha příjmu potravy, je pro většinu modelek neodmyslitelnou součástí života. Lze ji charakterizovat dlouhodobým odmítáním tělesné hmotnosti na úrovni nejmenší minimální váhy. Ta je stanovena na základě věku a výšky. K výpočtu v praxi využíváme tzv. Body Mass Index (BMI). O anorexii hovoříme tehdy, kdy se jeho hodnota dostane pod 17,5.

Anorexie

Anorexie

“Jsi tlustá!”

Se zvyšujícím se nátlakem na štíhlost modelek se anorexie objevuje u čím dál více žen. Praxe agentur je ve většině případu stejná: “Pokud chceš pracovat, musíš se přizpůsobit!”

Ať chceme nebo ne, fotografie, které nám ukazují vyhublá těla, nutí dospívající děvčata ke shazování váhy. Každý rok v České republice podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky onemocní zhruba pět set žen – z nichž u pěti procent končí smrtí. Dnes už nemusíme vyzdvihnout, o jak závažné onemocnění se jedná. Pokud není léčena, je spojena s obrovským množstvím zdravotních problémů.

  Víte, co je mukopolysacharidóza? Tři kamarádky z Krnova to chtějí změnit

Štíhlost zůstává povoláním modelky

Velmi štíhlá postava slouží pro práci módních značek. Největším a tím nejvíce žádaným přáním návrháře je přenést návrh do reality. Hledá tak lehkost pro své skicy na těle modelek. Mimo kameru všichni návrháři zdůrazňují: oděv padne lépe na tělo bez forem.

moda

 Nebezpečné weby

V poslední době internetem kolují nebezpečné blogy, které podporují tyto poruchy příjmy potravy. Tam se anorektičky seskupují, komunikují a podporují se na své cestě za štíhlou postavou. Hlásají hesla jako například: “Anorexie je životní styl” nebo “Raději budu mrtvá než tlustá.”

Jak je tedy z tohoto krátkého textu zřejmé, podléhání módním trendům a tlakům médií, může mít i vážné následky.

 

 

Related post

Celebrity

Herečky, modelky a jejich plastiky

Celebrity

Lucie Černá nafotila akty v pražských uličkách

Comment(0)