- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiJak vybrat a správně užívat protein pro nejlepší výsledky?

Jak vybrat a správně užívat protein pro nejlepší výsledky?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Bílkoviny jsou jednou ze základních stavebních látek, které náš organismus potřebuje pro správné fungování. Jejich dostatečný příjem je nesmírně důležitý v každé situaci a hlavně to platí při snaze o ztrátu přebytečných tukových zásob. Často se ale stává, že nejsme schopny zajistit dostatečné množství bílkovin ve stravě. A tehdy přichází na řadu doplňky stravy v podobě proteinového prášku. Jak vybrat ten nejvhodnější a na co se zaměřit pro dosažení nejlepších výsledků? To vám prozradíme v tomto článku.

Příjem bílkovin

Bílkoviny se skládají z aminokyselin, což jsou stavební kameny téměř každé buňky v našem těle. Existuje jich dohromady 21, přičemž některé z nich si tělo umí samo vyrobit a jiné potřebuje přijímat z potravy. Co se týká příjmu bílkovin, doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí od 0,5 do 2 gramů na kilogram tělesné váhy. V praxi to znamená, že žena vážící 60 kilogramů by za den měla přijmout v rozmezí od 30 do 120 gramů proteinů. Pro aktivně sportující a hubnoucí jedince se ideální číslo pohybuje spíše u horní hranice.

Koncentrát nebo izolát?

Když se rozhodnete, že si koupíte proteinový prášek, přichází na řadu několik otázek, na které si musíte odpovědět. V první řadě je důležité si určit, jaký je náš cíl. Chceme hubnout, udržovat nebo nabírat svalovou hmotu?

Rozdíl spočívá v tom, kolik procent čistých bílkovin daný prášek obsahuje. Koncentrát jich má od 50 do 80 % a izolát obsahuje více než 80 % bílkovin. Kromě podílu samotných proteinů sledujeme i jejich aminokyselinové spektrum. Obecně se dá říci, že čím více aminokyselin, tím lépe.

Ideální volbou nejen do začátků může být vyvážený proteinový prášek s obsahem většiny esenciálních prvků. Například doporučujeme I Love BIO protein.

Proteiny pro vegany

Snaha o vyvážený jídelníček se netýká pouze masožravců, ale i všech, kteří se rozhodli pro veganský způsob života. Moderní technologie naštěstí umožňují výrobu bílkovinných prášků i z rostlin. Příkladem je například rýžový protein. Ten vyniká svou dobrou využitelností a bohatým aminokyselinovým spektrem.

Pokud toužíte po změně, vyzkoušejte konopný protein, který obsahuje opět trochu jiné spektrum aminokyselin a vyznačuje se jinými vlastnostmi v porovnáni s běžnými syrovátkovými koncentráty.

Kdy užívat protein

Už máte svůj proteinový prášek. Teď ho ještě potřebujete správně a efektivně užívat. V konečném důsledky záleží hlavně na tom, kolik bílkovin a celkově energie přijmete za den. Pokud přijmete méně energie, než vydáte, budete hubnout. Cílem ale je hubnout pouze tuky, což zajistíte částečně i správnou volbou a načasováním příjmu proteinů. Vhodné je dát si protein 30 až 60 minut po skončení tréninku. Můžete s ním nahradit i svačinu, přidat ho do snídaně, případně si ho dát asi hodinu před samotným cvičením. Pro nejlepší výsledky kombinujte prášek s pestrou stravou přirozeně bohatou na bílkoviny.

Mohlo by se vám líbit

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a jejich světlu trvá tak dlouho, než dosáhne Země, je možné,...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...
- Komerční sdělení -zpravy

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Už jste četli?

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje