- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiJak vybrat a správně užívat protein pro nejlepší výsledky?

Jak vybrat a správně užívat protein pro nejlepší výsledky?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Bílkoviny jsou jednou ze základních stavebních látek, které náš organismus potřebuje pro správné fungování. Jejich dostatečný příjem je nesmírně důležitý v každé situaci a hlavně to platí při snaze o ztrátu přebytečných tukových zásob. Často se ale stává, že nejsme schopny zajistit dostatečné množství bílkovin ve stravě. A tehdy přichází na řadu doplňky stravy v podobě proteinového prášku. Jak vybrat ten nejvhodnější a na co se zaměřit pro dosažení nejlepších výsledků? To vám prozradíme v tomto článku.

Příjem bílkovin

Bílkoviny se skládají z aminokyselin, což jsou stavební kameny téměř každé buňky v našem těle. Existuje jich dohromady 21, přičemž některé z nich si tělo umí samo vyrobit a jiné potřebuje přijímat z potravy. Co se týká příjmu bílkovin, doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí od 0,5 do 2 gramů na kilogram tělesné váhy. V praxi to znamená, že žena vážící 60 kilogramů by za den měla přijmout v rozmezí od 30 do 120 gramů proteinů. Pro aktivně sportující a hubnoucí jedince se ideální číslo pohybuje spíše u horní hranice.

Koncentrát nebo izolát?

Když se rozhodnete, že si koupíte proteinový prášek, přichází na řadu několik otázek, na které si musíte odpovědět. V první řadě je důležité si určit, jaký je náš cíl. Chceme hubnout, udržovat nebo nabírat svalovou hmotu?

Rozdíl spočívá v tom, kolik procent čistých bílkovin daný prášek obsahuje. Koncentrát jich má od 50 do 80 % a izolát obsahuje více než 80 % bílkovin. Kromě podílu samotných proteinů sledujeme i jejich aminokyselinové spektrum. Obecně se dá říci, že čím více aminokyselin, tím lépe.

Ideální volbou nejen do začátků může být vyvážený proteinový prášek s obsahem většiny esenciálních prvků. Například doporučujeme I Love BIO protein.

Proteiny pro vegany

Snaha o vyvážený jídelníček se netýká pouze masožravců, ale i všech, kteří se rozhodli pro veganský způsob života. Moderní technologie naštěstí umožňují výrobu bílkovinných prášků i z rostlin. Příkladem je například rýžový protein. Ten vyniká svou dobrou využitelností a bohatým aminokyselinovým spektrem.

Pokud toužíte po změně, vyzkoušejte konopný protein, který obsahuje opět trochu jiné spektrum aminokyselin a vyznačuje se jinými vlastnostmi v porovnáni s běžnými syrovátkovými koncentráty.

Kdy užívat protein

Už máte svůj proteinový prášek. Teď ho ještě potřebujete správně a efektivně užívat. V konečném důsledky záleží hlavně na tom, kolik bílkovin a celkově energie přijmete za den. Pokud přijmete méně energie, než vydáte, budete hubnout. Cílem ale je hubnout pouze tuky, což zajistíte částečně i správnou volbou a načasováním příjmu proteinů. Vhodné je dát si protein 30 až 60 minut po skončení tréninku. Můžete s ním nahradit i svačinu, přidat ho do snídaně, případně si ho dát asi hodinu před samotným cvičením. Pro nejlepší výsledky kombinujte prášek s pestrou stravou přirozeně bohatou na bílkoviny.

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje