Veganství se stává životní filosofií pro stále větší počet lidí. Ta nejenže odmítá konzumaci masa a ostatních živočišných produktů, ale také trvá na ohleduplném zacházení se zvířaty, potažmo šetrnému přístupu k přírodě obecně.

Veganství je ohleduplné, ale ne sebeomezující

I v rámci tohoto směru pak existuje řada různých odnoží. Někteří se současně hlásí například k přímo principům tzv. raw (syrové) stravy. Veganský jídelníček je tak velmi pestrý, při správném složení v něm nechybí žádné důležité živiny. Zásadními složkami jsou zelenina, luštěniny, ořechy, houby, případně byliny k dochucení pokrmů. Vegan se v pestrosti stravy nijak neomezuje, a to ani co se chuti týče. Je však nutné pečlivě číst složení běžně prodávaných výrobků, zda jsou pro vás vhodné.

Veganství se svým smýšlením snaží najít rovnováhu ve vztahu mezi lidmi a zvířaty. Zcela odmítá utrpení živých tvorů, ať ve formě jejich zabíjení nebo násilného držení ve velkochovech například za účelem produkce vajec či mléka. Jedním z eticky přijatelnějších řešení by mohlo být takovéto využívání zvířat za předpokladu, že se nechají přirozeným způsobem dožít. To ovšem s sebou přináší zase úskalí rázu ekonomického.

  Vánoce v plném proudu

Veganství se hodí pro každého, kdo se k němu svobodně rozhodne

Proto by mělo vždy vycházet z vnitřního přesvědčení každého jednotlivce. V případě, že se pro tuto filosofii rozhodnete, nejsou na místě obavy. Adekvátně vyvážená veganská strava je vhodná také pro dospívající a dokonce i rodiče mohou své děti se zachováním základních zásad vychovávat vegansky. Je nutné se zaměřit zejména na zdroje vápníku, dále bílkovin a železa. Vegani by měli také konzumovat vitamín B12. Protože se ale ve standardní takto sestavené stravě nevyskytuje, je nutné jej organismu dodávat užíváním potravinových doplňků.

Závěrem ještě zmiňme méně striktní odnože alternativního způsobu stravování: Lakto vegetariáni a ovo vegetariáni tvoří jakousi spojnici mezi vegetariánství a veganstvím. V prvním případě konzumují pouze mléčné výrobky, ve druhém výhradně vejce. Maso zůstává stále z jídelníčku vyřazeno.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Centrum-Zpravy.cz

Press-News.cz

Seznam-Novinek.cz

Related post

Články

Jsou elektronické cigarety opravdu zdravější?

Zdraví

Podpořit imunitu a detoxikaci je nejlepší cesta k lepšímu zdraví nejen v zimě

Zdraví

Úrazy aneb šestinedělí

Comment(0)