- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiPolycystické vaječníky, důvod k umělému oplodnění?

Polycystické vaječníky, důvod k umělému oplodnění?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Syndrom polycystických ovarií je pozorován v případě porušení funkce hypotalamu, hypofýzy a vaječníků. Klinické projevy onemocnění se mohou lišit v závislosti na důvodech svého vzniku. Tento syndrom je charakterizován zastavením ovulace, ale i neplodností. V případě tohoto onemocnění se folikuly z vaječníků neuvolní. Oba vaječníky se naplní malými cystami a vaječníky se mohou zvětšit. Následná endokrinní nerovnováha přináší zvýšené hodnoty testosteronu, estrogenu a luteinizačního hormonu. Časté je tedy zvýšení hladiny mužských pohlavních hormonů. Nemoc polycystických vaječníků je hormonální onemocnění, které postihuje ženy ve fertilním věku (5-10% ženské populace planety). Nicméně, časná léčba snižuje riziko dlouhodobých komplikací, včetně srdečních onemocnění a cukrovky.

Polycystické vaječníky – příznaky

Nemoc je charakterizována těmito klinickými projevy, jako jsou:

  • – Nepravidelná menstruace
  • – Neplodnost a potrat
  • – Přibývání na váze

Ženy s polycystickými vaječníky trpí nadváhou. Ani při velkém úsilí se kila navíc kolem pasu a spodní části břicha nedaří shodit. Neztrácejte víru a nechte si poradit od odborníků. Lékařem předepsané léky spolu se správnou stravou vám mohou pomoci.

  • – Nadměrný růst vlasů a chlupů

Jde o jeden z nejnepříjemnějších příznaků. Ráno si oholíte nohy, a večer zjistíte, že tam máte opět strniště. Husté obočí, výrazné chloupky po stranách obličeje, nad rtem či na bradě a kolem bradavek, dále na rukou a na nohou na sebevědomí nikomu nepřidají. Opačným případem jsou příliš tenké vlasy nebo dokonce holá místa na hlavě.

  • – Zvětšené vaječníky
  • – Tmavé skvrny na kůži (acanthosis nigricans)

Tmavé skvrny se objevují na krku, v podpaží, na vnitřní straně stehen, patách a pod koleny. Nicméně správné léky vás tohoto problému zbaví.

  • – Úzkost a deprese

Mnoho žen se syndromem polycystických vaječníků trpí úzkostí nebo depresí. Není jednoduché se vypořádat se skvrnami na kůži, větším bříškem, nehezkými chloupky, nemluvě o akné. Tyto fyzické nedostatky rozhodně na sebevědomí nepřidají a způsobují úzkost či depresi. Vhodné léky a terapie vám mohou pomoci zlepšit váš tělesný i duševní stav.

  • – Neléčící se akné

Při polystických vaječnících se akné objevuje v poměrně nepěkné formě na obličeji i na zádech.

  • – Kožní výrůstky

Kožní výrůstky mají lidé i bez tohoto syndromu, ženy takto postižené je mívají nejčastěji v podpaží, na krku a v oblasti třísel. Naštěstí existují způsoby, jak se jich šetrně zbavit.

Příčiny syndromu polycystických vaječníků

Přesné důvody, proč se vyskytuje syndrom polycystických vaječníků, je vědě stále neznámý. Nicméně, je jasné, že při polycystických vaječníků u žen se začíná vyvíjet nadměrné množství androgenu, což vede k narušení rovnováhy mužských a ženských hormonů. Z tohoto důvodu, uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) se vyskytuje méně často, než by mělo být, nebo nedojde vůbec (což se může projevit neplodností a poté je třeba zvážit umělé oplodnění). Kromě toho, zde hraje velkou úlohu genetika a genetické faktory. Je důležité, aby se co nejdříve zahájila správná léčba polycystických vaječníků.

Je nutné provést komplexní diagnózu stavu těla, neboť nemoc může být doprovázena řadou dalších onemocnění (diabetes, onemocnění jater, chronickou adnexitis a další). V takových případech se léčba provádí ve spojení s primárním onemocněním. U polycystických ovarií se léčba provádí v několika směrech, a do značné míry závisí na zájmu pacientů v těhotenství. Hlavním cílem léčby je obnovení pravidelnosti menstruačního cyklu a potlačení nadměrné syntézy androgenů.

Je-li pro vás toto téma aktuální, nebo máte jiný problém, pro který je třeba podstoupit umělé oplodnění, navštivte web eurofertil.cz. (Eurofertil CZ, a.s. – speciální pracoviště zabývající se léčbou neplodnosti a umělým oplodněním.)

Mohlo by se vám líbit

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a jejich světlu trvá tak dlouho, než dosáhne Země, je možné,...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...
- Komerční sdělení -zpravy

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Už jste četli?

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje