Snažíme se žít mnohem zdravěji než v minulosti, ale často zapomínáme na úplné základy. Vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb jsou bezesporu velmi důležité, ovšem stejný význam má i kvalita vzduchu v domácnosti. Kombinace perfektně utěsněných oken, zateplení fasády a klimatizace posouvá nutnost větrání do ústraní. Pokud se takové chyby dopouštíte i vy, nedivte se, že jste stále unavená a často nemocná.
Pobyt ve „vydýchaném“ prostředí je pro lidský organismus velmi vyčerpávající. Jedná se přitom o dobře známý fakt – vždyť již v 19. století radil německý lékař a zakladatel moderní hygieny Max von Pettenkofer, že by se mělo větrat tak intenzivně, aby se za jednu hodinu vyměnilo přibližně 30 m³ vzduchu. Přesné číslo samozřejmě závisí na počtu lidí v dané místnosti. Pro představu: jeden dospělý člověk za den vydýchá kolem 15 kg vzduchu, což je přibližně 12 tisíc litrů.
Vydýchaný vzduch, tedy vzduch bez požadovaných parametrů (teplota 20 – 24 °C, vlhkost 30 – 65 %, koncentrace CO2 cca 350 ppm) způsobuje únavu, poruchy soustředění a učení a bolesti hlavy. Má také negativní vliv na pracovní výkon a z dlouhodobého hlediska se projevuje zhoršením imunity. Podle lékařů jsou lidé žijící v nevětraném prostředí mnohem náchylnější vůči infekčním onemocněním.
Základem je proto větrat, a to takovým způsobem, aby se vzduch v domácnosti stačil vyměnit. Pokud však okna dáváte do polohy tzv. „na větračku“, s optimálními hodnotami vzduchu nepočítejte. Mnohem efektivnější je vytvoření průvanu dokořán otevřenými okny. Mělo by probíhat několikrát denně – v pravidelných intervalech vždy po několika hodinách. Další možností jsou moderní větrací jednotky, které se o výměnu vzduchu postarají za vás.
Decentralizované větrací jednotky pracují nezávisle na sobě a zajišťují řízené větrání, což v praxi znamená, že si sami určíte intenzitu výměny vzduchu. Zařízení je navíc opatřeno filtry, které vzduch čistí od venkovních nečistot a alergenů. Více se o nich dozvíte na www.inventer.cz.