V případě, že jste dostali výpověď a zdá se vám nespravedlivá a neoprávněná, měli byste se bránit. Poraďte se s právníkem (vyhněte se tomu firemnímu). Výmluvy na to, že proti zaměstnavateli nemáte žádné páky jsou nesmysl.
Potkala vás nespravedlivá výpověď? Nejste v tom sami! Braňte se! Dle statistik se ročně kvůli neoprávněné výpovědi soudí až přes 800 lidí. A více než ⅔ těchto soudních řízení vyhrávají právě zaměstnanci.
Zde je několik důležitých pravidel, na které nesmíte zapomenout:
Není čas, ztrácet čas
Neoprávněně podanou výpověď můžete u soudu napadnout pouze do dvou měsíce ode dne údajného ukončení pracovního poměru. Když tedy dostanete 15. června výpověď z organizačních důvodů, dle zákona vám ještě 2 měsíce běží výpovědní lhůta, tj. do 31. srpna. A na soudní zpochybnění výpovědi máte další 2 měsíce, tj. do 31. října.
Pokud ale tuto domu promarníte, žádný soud vám už nepřizná, že jste v právu, i kdyby jste opravdu byli. S žalobou jděte vždy k okresnímu soudu v místě sídla zaměstnavatele.
Šance na úspěch
Z praxe lze vyvodit několik modelových úspěšných případů.
- Organizační důvody často přináší neúspěch zaměstnavateli, což pro vás znamená výhru.
- Prokázání, že byl zaměstnanec nahrazen někým jiným (v případě organizačních důvodů).
- Nesplnění podmínky výzvy zaměstnance k odstranění neuspokojivých výsledků. Pokud vás zaměstnavatel během posledních 12 měsíců na špatné výsledky neupozornil, máte zase o něco vyšší šance na úspěch.
- Výpověď na hodinu za hrubé porušení předpisů, jejíž přiměřenost opět posuzuje soud. V případě, že vás tedy vyhodí za něco, co není nikde psáno, vaše šance se opět zvyšují.
Tip: Často nastávají případy, kdy se firma chce zaměstnance zbavit okamžitě, ale nemá k tomu dostatečně dobré důvody (má například na tu pozici lepšího adepta), a tak se snaží přinutit zaměstnance podepsat výpověď dohodou. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte, ale obvykle je to signál k tomu, začít si hledat nové místo.
Co když je spor úspěšný?
Tyto soudní spory se mohou protáhnout i na několik let. Je jasné, že v takovém případě nebudete sedět doma a čekat jak dopadne soud, ale že si budete hledat nové místo. Je dobré ale hledat takové místo, ze kterého vás případně alespoň na 2 dny v týdnu uvolní. Proč?
V případě že tento spor vyhrajete, potěší váš totiž hned 2 věci. Za prvé má firma povinnost vyplatit vám mzdu za celou dobu od neplatné výpovědi až po skončení soudního řízení, tj. rozhodnutí. A vzhledem k tomu, že výhrou je výpověď neplatná, jste tedy stále zaměstnancem firmy a můžete, respektive musíte se do ní vrátit.

Ale co když už máte nové zaměstnání a do starého nastoupit již nechcete? Žádný strach. Je zvykem, že se obě strany dohodnou, že na dalším trvání pracovního poměru netrvají.
Tip: Jestliže nejste v práci spokojení a máte pocit, že vás zcela vysává, zkuste se zamyslet jestli vám to za to stojí. Je zvykem, že nespokojení zaměstnanci mají horší výsledky a tak se právě firmy uchylují k řešení výpovědí, se kterou nemusíte zcela souhlasit. Takže se snažte poznat, kdy je ten správný čas dát výpověď v práci a hledat si nové místo.
https://magazinsuper.cz/ucesy-podle-veku-co-slusi-20-30-40-kazdy-vek-je-necim-specificky/
https://freely.cz/kamenne-svicny/
https://ceske-stranky.cz/s-cernym-cajem-omyjete-okna-i-parkety-v-domacnosti-zvladne-i-zapach/