- Komerční sdělení -zeny
FinanceNespravedlivá výpověď v práci? Co dělat a jak se...

Nespravedlivá výpověď v práci? Co dělat a jak se bránit?

-

- Komerční sdělení -aktuality

V případě, že jste dostali výpověď a zdá se vám nespravedlivá a neoprávněná, měli byste se bránit. Poraďte se s právníkem (vyhněte se tomu firemnímu). Výmluvy na to, že proti zaměstnavateli nemáte žádné páky jsou nesmysl.

Potkala vás nespravedlivá výpověď? Nejste v tom sami! Braňte se! Dle statistik se ročně kvůli neoprávněné výpovědi soudí až přes 800 lidí. A více než ⅔ těchto soudních řízení vyhrávají právě zaměstnanci.

Zde je několik důležitých pravidel, na které nesmíte zapomenout:

Není čas, ztrácet čas

Neoprávněně podanou výpověď můžete u soudu napadnout pouze do dvou měsíce ode dne údajného ukončení pracovního poměru. Když tedy dostanete 15. června výpověď z organizačních důvodů, dle zákona vám ještě 2 měsíce běží výpovědní lhůta, tj. do 31. srpna. A na soudní zpochybnění výpovědi máte další 2 měsíce, tj. do 31. října.

Pokud ale tuto domu promarníte, žádný soud vám už nepřizná, že jste v právu, i kdyby jste opravdu byli. S žalobou jděte vždy k okresnímu soudu v místě sídla zaměstnavatele.

Šance na úspěch

Z praxe lze vyvodit několik modelových úspěšných případů.

  • Organizační důvody často přináší neúspěch zaměstnavateli, což pro vás znamená výhru.
  • Prokázání, že byl zaměstnanec nahrazen někým jiným (v případě organizačních důvodů).
  • Nesplnění podmínky výzvy zaměstnance k odstranění neuspokojivých výsledků. Pokud vás zaměstnavatel během posledních 12 měsíců na špatné výsledky neupozornil, máte zase o něco vyšší šance na úspěch.
  • Výpověď na hodinu za hrubé porušení předpisů, jejíž přiměřenost opět posuzuje soud. V případě, že vás tedy vyhodí za něco, co není nikde psáno, vaše šance se opět zvyšují.

Tip: Často nastávají případy, kdy se firma chce zaměstnance zbavit okamžitě, ale nemá k tomu dostatečně dobré důvody (má například na tu pozici lepšího adepta), a tak se snaží přinutit zaměstnance podepsat výpověď dohodou. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte, ale obvykle je to signál k tomu, začít si hledat nové místo.

Co když je spor úspěšný?

Tyto soudní spory se mohou protáhnout i na několik let. Je jasné, že v takovém případě nebudete sedět doma a čekat jak dopadne soud, ale že si budete hledat nové místo. Je dobré ale hledat takové místo, ze kterého vás případně alespoň na 2 dny v týdnu uvolní. Proč?

V případě že tento spor vyhrajete, potěší váš totiž hned 2 věci. Za prvé má firma povinnost vyplatit vám mzdu za celou dobu od neplatné výpovědi až po skončení soudního řízení, tj. rozhodnutí. A vzhledem k tomu, že výhrou je výpověď neplatná, jste tedy stále zaměstnancem firmy a můžete, respektive musíte se do ní vrátit.

Ale co když už máte nové zaměstnání a do starého nastoupit již nechcete? Žádný strach. Je zvykem, že se obě strany dohodnou, že na dalším trvání pracovního poměru netrvají.

Tip: Jestliže nejste v práci spokojení a máte pocit, že vás zcela vysává, zkuste se zamyslet jestli vám to za to stojí. Je zvykem, že nespokojení zaměstnanci mají horší výsledky a tak se právě firmy uchylují k řešení výpovědí, se kterou nemusíte zcela souhlasit. Takže se snažte poznat, kdy je ten správný čas dát výpověď v práci a hledat si nové místo.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...
- Komerční sdělení -zpravy

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně mé kamarádce a jejímu manželovi, který byl na naší svatbě...

Už jste četli?

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje