- Komerční sdělení -zeny
FinanceNespravedlivá výpověď v práci? Co dělat a jak se...

Nespravedlivá výpověď v práci? Co dělat a jak se bránit?

-

- Komerční sdělení -aktuality

V případě, že jste dostali výpověď a zdá se vám nespravedlivá a neoprávněná, měli byste se bránit. Poraďte se s právníkem (vyhněte se tomu firemnímu). Výmluvy na to, že proti zaměstnavateli nemáte žádné páky jsou nesmysl.

Potkala vás nespravedlivá výpověď? Nejste v tom sami! Braňte se! Dle statistik se ročně kvůli neoprávněné výpovědi soudí až přes 800 lidí. A více než ⅔ těchto soudních řízení vyhrávají právě zaměstnanci.

Zde je několik důležitých pravidel, na které nesmíte zapomenout:

Není čas, ztrácet čas

Neoprávněně podanou výpověď můžete u soudu napadnout pouze do dvou měsíce ode dne údajného ukončení pracovního poměru. Když tedy dostanete 15. června výpověď z organizačních důvodů, dle zákona vám ještě 2 měsíce běží výpovědní lhůta, tj. do 31. srpna. A na soudní zpochybnění výpovědi máte další 2 měsíce, tj. do 31. října.

Pokud ale tuto domu promarníte, žádný soud vám už nepřizná, že jste v právu, i kdyby jste opravdu byli. S žalobou jděte vždy k okresnímu soudu v místě sídla zaměstnavatele.

Šance na úspěch

Z praxe lze vyvodit několik modelových úspěšných případů.

  • Organizační důvody často přináší neúspěch zaměstnavateli, což pro vás znamená výhru.
  • Prokázání, že byl zaměstnanec nahrazen někým jiným (v případě organizačních důvodů).
  • Nesplnění podmínky výzvy zaměstnance k odstranění neuspokojivých výsledků. Pokud vás zaměstnavatel během posledních 12 měsíců na špatné výsledky neupozornil, máte zase o něco vyšší šance na úspěch.
  • Výpověď na hodinu za hrubé porušení předpisů, jejíž přiměřenost opět posuzuje soud. V případě, že vás tedy vyhodí za něco, co není nikde psáno, vaše šance se opět zvyšují.

Tip: Často nastávají případy, kdy se firma chce zaměstnance zbavit okamžitě, ale nemá k tomu dostatečně dobré důvody (má například na tu pozici lepšího adepta), a tak se snaží přinutit zaměstnance podepsat výpověď dohodou. Tu samozřejmě podepisovat nemusíte, ale obvykle je to signál k tomu, začít si hledat nové místo.

Co když je spor úspěšný?

Tyto soudní spory se mohou protáhnout i na několik let. Je jasné, že v takovém případě nebudete sedět doma a čekat jak dopadne soud, ale že si budete hledat nové místo. Je dobré ale hledat takové místo, ze kterého vás případně alespoň na 2 dny v týdnu uvolní. Proč?

V případě že tento spor vyhrajete, potěší váš totiž hned 2 věci. Za prvé má firma povinnost vyplatit vám mzdu za celou dobu od neplatné výpovědi až po skončení soudního řízení, tj. rozhodnutí. A vzhledem k tomu, že výhrou je výpověď neplatná, jste tedy stále zaměstnancem firmy a můžete, respektive musíte se do ní vrátit.

Ale co když už máte nové zaměstnání a do starého nastoupit již nechcete? Žádný strach. Je zvykem, že se obě strany dohodnou, že na dalším trvání pracovního poměru netrvají.

Tip: Jestliže nejste v práci spokojení a máte pocit, že vás zcela vysává, zkuste se zamyslet jestli vám to za to stojí. Je zvykem, že nespokojení zaměstnanci mají horší výsledky a tak se právě firmy uchylují k řešení výpovědí, se kterou nemusíte zcela souhlasit. Takže se snažte poznat, kdy je ten správný čas dát výpověď v práci a hledat si nové místo.

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje