- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiChov slepic není žádná věda

Chov slepic není žádná věda

-

- Komerční sdělení -aktuality

V dnešní době již může slepice chovat téměř každý. Chce to jen nějaké to základní vybavení a zapálení pro věc. Přece jen se jedná o živé tvory, a tak je potřeba se o ně dobře starat.  Ani moc nezáleží na tom, zda bydlíte na vesnici v rodinném domku se zahradou, nebo ve městě. Pokud toužíte po svém vlastním malochovu, jistě přijdete na to, jak si ho dopřát a splnit si tak svůj sen. Odměnou vám kromě dobrého pocitu budou moci být i vynikající domácí vajíčka.

Spokojená slepice = chutné vejce

Nenechte se však zmást mýtem, že čím žlutější barvu žloutek má, tím je „zdravější“. Od velkododavatelů, získávají žloutky sytě žlutou barvu pomocí barviv dodaných do krmných směsí slepic (kantaxantin). Odporná obchodní praktika, že? Pokud chcete jíst opravdu zdravá vajíčka, preferujte vejce z domácích chovů, nebo od slepic z volných výběhů, ta mají kromě lepší chuti i lepší složení. V domácích vejcích se najde více vitamínu D nebo například omega-3 mastných kyselin. Bohužel v potravních řetězcích naleznete v regálech stále spíše vejce z klecových chovů, a to z důvodu levnější ceny. Různá biovejce či vejce z podestýlky jsou tak mnohonásobně dražší a hůře dostupná. Pokud se však sami stanete chovatelem, budete mít k chutným domácím vejcím snadný přístup.

Kurník, výběh a krmivo

Pro chov slepic jsou potřeba tři důležité věci. Tedy vlastně čtyři, abychom byli přesní. Zaprvé se jedná o výběh, ve kterém by slepice mohli pobíhat. Na jednu slepici by měly připadat alespoň dva metry čtvereční výběhu.  Druhou položku tvoří kurník – místo, kam se slepice schovají na noc, před nepřízní počasí, zimou i nebezpečím ze stran lišek nebo kun. Třetí důležitá věc je správné krmivo. Existuje několik krmných směsí namíchaných speciálně pro nosnice, jejichž pořízením určitě neuděláte žádnou chybu. No a ta poslední, čtvrtá věc? Samozřejmě, že ony slepice! Pokud chcete chovat slepice hlavně kvůli snůšce, je vhodnější sáhnout po hybridech, tedy kuřicích šlechtěných tak, aby měly co nejvyšší výnosy. Ale pozor, tito jedinci jsou speciálně šlechtěni, a proto pokusy s jejich množením v domácích podmínkách nedopadají podle představ a potomci v drtivé většině případů nedosahují kvalit svých rodičů. Je tedy vhodné se s jejich množením netrápit a vždy, když je potřeba, si novou nosnici pořídit u ověřených prodejců.

Abyste se mohli pustit sami do chovu slepiček a získat tak levná , ale zato nejlepší domácí vajíčka, musíte si nejprve obstarat mladé slepičky, tzv. kuřice. V dnešní době už se nemusíte bát, že budete muset strávit polovinu soboty ve frontě na tržišti, abyste si pak novými kamarádkami nechali znečistit celé vozidlo. Nejpohodlnější a nejlepší cestou jak nové kuřice pořídit je vybrat si spolehlivého dodavatele, který Vám slepičky doveze až do domu, nechá Vás vybrat si z více druhů slepic a také Vám nabídne bezplatné poradenství do chovu. Prověřeného dodavatele najdete například na webu www.kurice.cz.

Mohlo by se vám líbit

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...
- Komerční sdělení -zpravy

Jak si zabezpečit pasivní příjem do důchodu – tipy na získání pasivního příjmu

Pasivní příjem jsou vydělané peníze, které člověk získá bez práce. Tento způsob příjmu je cestou k finanční svobodě, a...

Už jste četli?

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek....
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje