S jarem přicházejí alergie. To je známá věc jako u lidí, tak u psů. Na rozdíl od nás, naši zvířecí přátelé se proti alergiím sami bránit neumějí. Chovatelé proto musí být velmi ostražití. Jarní alergie se projevuje přehnanou reakcí imunitního systému na pyl v trávě i stromech, plísně, roztoče a parazity.

Alergický může být každý pes. Predispozice je vrozená, některá plemena jsou však náchylnější. Jedná se především o Russel Teriéry, Westíky, Buldoky a Zlaté Retrievery. Alergie se vyskytuje již u mladých psů od 3 let.

Projevy jarní alergie

Symptomy se projevují fyzicky i psychicky. Tím nejhorším je nesnesitelné svědění v meziprstí, nadprstí, na hlavě, hrudníku a břiše. To nastává v důsledku zánětu kůže. To je pro psa velmi vyčerpávající, neboť si postižená místa snaží neustále drbat a vykousávat. Pokud srst rozhrnete, uvidíte zarudlou kůži a boláky.

Pes dále může kýchat a slzet. Alergické astma je u psů naštěstí vzácné. Další příznaky je zarudnutí ušních boltců a ekzém u análních žlázek.

Jak postupovat?

Jelikož jsou symptomy podobné jako u svrabu, je třeba ho nejprve vyloučit. Před alergologickým testem je dobré vypozorovat, na co pes reaguje nejhůře. Samotný test je stejně jako u lidí nejspolehlivějším řešením.

  Co má společného imunitní systém psa a člověka?

Alergie jako takové se ale nelze nikdy úplně zbavit. Dobrou zprávou je, že je pouze sezónní a krátká – od toho také název. Moderní veterinární postupy však jsou schopny alergii udržet ve zvladatelném stavu. Psovi alergie život nezkrátí ani výrazně neomezí.

Pokud bude alergologický test pozitivní, doporučíme vám další postup. O vašeho mazlíčka bude maximálně postaráno!

Pro více informací navštivte náš web https://www.genomia.cz/.

 

Comment(0)