- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodyJak urychlit usínání?

Jak urychlit usínání?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Jak urychlit usínání?

Problémy se spánkem umí nepěkně potrápit. Spánek totiž není jen pasivní stav nevědomí. Jedná se naopak o velmi aktivní tělesný proces, během kterého se vaše tělo i mysl intenzivně regenerují. Když spánek chybí, rozhodně to dříve či později pocítíte na svém tělesném i duševním zdraví.

Uzpůsobte okolní prostředí

Když chcete lépe spát, musíte nad spánkem přemýšlet už během bdění. Striktně oddělte zóny pro denní aktivity a spánek. V praxi to znamená, že ložnici ponecháte její výsostné postavení a budete v ní jen aktivně odpočívat. Takže zapomeňte na ťukání do notebooku a dohánění pracovních restů z postele. V ložnici se také pokud možno vyhněte všem hádkám. Vytvořte si oázu odpočinku a spojte ji jen s příjemnými zážitky.

Důležité jsou i okolní podmínky. Teplota v ložnici by měla být o něco nižší než v dalších částech bytu. Vždy před spaním dobře vyvětrejte. Zajistěte tmu. Jestli vám v noci do oken svítí pouliční osvětlení, zvažte pořízení zatemňovacích závěsů. Nebo rovnou investujte do speciálních rolet, které zabraňují průniku světla.

Spánek za odměnu

Když se bavíme o tom, jak usnout, musíme zmínit i vlastní aktivitu. Velkým tématem moderní doby je modré světlo. Svítí na vás z telefonů, monitorů, televizí i zářivek. Ve vašem mozku se nachází malý orgán, který řídí spánkový cyklus. Říkáme mu šišinka. Důležitou funkcí šišinky je tvorba spánkového hormonu melatoninu. Hladinu melatoninu přitom silně ovlivňuje střídání světla a tmy. Tma produkci podporuje. Naopak modré spektrum světla hladinu melatoninu snižuje. Vyhněte se mu proto nejpozději 2 hodiny před usnutím. Místo mobilu před spaním vezměte do ruky třeba starou dobrou knihu.

K lepšímu spánku si dopomůžete také přiměřenou sportovní aktivitou. Kromě toho, že vám vyplavené endorfiny vylepší náladu, fyzická aktivita vás příjemně unaví. Spánek tak přijde rychleji a bude kvalitnější.

Pozornost věnujte také jídlu. Na těžká jídla večer zapomeňte. Vyhněte se příliš sladkým a energeticky vydatným potravinám. Ideální je lehká večeře skládající se například z celozrnného pečiva, nízkotučného tvarohu a zeleniny. Tvaroh můžete nahradit i bílým jogurtem.

Pozor na kofein!

Při problémech se spaním a usínáním byste se ho měli vyvarovat úplně. Jeden doušek kávy nebo koly totiž dokáže vaše tělo stimulovat až několik hodin. Pokud si přece jen chcete dopřát šálek kávy, dejte si ji dopoledne.

Předchozí článekJak se zbavit rybenek
Další článekVztah na dálku, ano nebo ne?

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje