- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodyJak se zbavit rybenek

Jak se zbavit rybenek

-

- Komerční sdělení -aktuality

Někdy se prostě přihodí, že doma naleznete nechtěné spolubydlící. A věřte, že mnozí z nich nehledají špínu, jak se domnívá spousta lidí. Mezi ně bezesporu patří i rybenky, se kterými se občas setká snad opravdu každý, protože se v domácnostech vyskytuje celkem běžně. 

Rybenka 

Drobný hmyz o velikosti okolo jednoho centimetru má ploché tělo pokryté stříbřitými šupinkami, 2 tykadla a 3 přívěsky vzadu, které rybence dávají tvar kapky. Je nočním tvorem, před sluncem se schovává. Když ji přes den vyrušíte světlem, vydá se na rychlý útěk hadím pohybem. Žijí okolo 3 let, během kterých samičky nakladou až 100 vajíček. Jejich přirození nepřátelé jsou škvoři, stonožky a pavouci. 

Vlhko a tma je pro ně ráj 

Nalézt je doma můžeme na různých místech. Sklepy, půdy, garáže, v bytech pak koupelny, záchody, spíže i kuchyně mohou být zasaženy výskytem rybenek. Libují si ve vysoké relativní vlhkosti až 95 %. Živí se organickými látkami (sacharidy, proteiny a škroby), při přemnožení vám tak mohou svým apetitem poškodit mnoho věcí. Nepohrdnou papírem, lepidly, tapetami, knihami, oblečením ani moukou či cukrem. Vystačí jim i odumřelá kůže nebo nehty a v případě potřeby vydrží i několik měsíců bez jídla. 

Škůdci nebo ne? 

Rybenky jsou sice škůdci, ale pokud se opravdu velmi nepřemnoží, tak nenapáchají až takové škody. Nepřenáší žádné choroby a chutnají jim dokonce i prachoví roztoči. 

Jak výskytu rybenek předejít? 

Pro jejich vlhkomilnost je jasné, že nejlepší je sucho. Pravidelné větrání je základ, při vytírání podlahy ji nakonec vytřete do sucha hlavně při krajích a v rozích. Praskliny podlah a lišt opravte (například silikonem), koupelnové předložky či rohožky pravidelně vysávejte a kontrolujte i zespod. Odtoky vody občas prolijte horkou vodou, na noc je můžete zašpuntovat, aby tudy rybenky nemohly. 

A jak se jich zbavit? 

Okamžitě bychom měli udělat všechny kroky, které jsou prevencí. Kromě řádného úklidu pak není od věci vysát všechny otvory a mezery, kde by mohla být nakladena vajíčka. 

 Zde je pár tipů, jak se rybenek zbavit: 

Vanilkový lusk je odradí. Nemají ho rády, ale musíte použít opravdu lusk. Rozříznutý a nakrájený ho dejte na místa, kde se rybenky objevily. 

Brambora nastrouhaná na papír. Rybenky se do nich přes noc zabydlí a vy je ráno vyhodíte.  

Melasa s octem v poměru 1:2 se také používá jako brambora. Jsou to pasti, do kterých se rybenky chytí a vy se jich tak zbavíte. Stejně lze ještě využít směs moučkového cukru a boraxu 1:1. 

Křemelina je rozsivková hornina. Na prach rozdrcenou ji nasypte večer na místa pohybu rybenek. 

Cedrové hobliny jsou vhodné pro použití venku. Každý týden je však musíte měnit. 

Pokud nic nezabere, lze samozřejmě koupit i chemické přípravky určené na tyto a podobné škůdce.  

Mohlo by se vám líbit

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně mé kamarádce a jejímu manželovi, který byl na naší svatbě...
- Komerční sdělení -zpravy

Plácne se letos Ježíšek přes kapsu a nadělí vám nový byt?

Letošní Vánoce mohou patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenete! Důvod k tomu je ryze prozaický. Možná půjde o poslední...

Už jste četli?

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje