Lednice – spotřebič, který najdeme asi opravdu v každé domácnosti. Od dob, kdy se potraviny udržovaly v kondici pomocí ledu, už uplynulo hodně let. A jak je to s nabídkou dnešních chladniček?

Trh nabízí nepřeberné množství nejrůznějších ledniček. Americké, jednodveřové, kombinované, s jedním nebo dvěma kompresory (případně chladicími okruhy), pak také vestavné i volně stojicí, autochladničky apod. Tím, že je trh tak široký, najde si každý to své – ať už potřebuje malou chladničku s mrazicím šuplíkem za co nejmíň peněz třeba někam na chalupu, nebo pořádnou americkou dvoukřídlou lednici do kuchyně pětičlenné rodiny.

Americká lednice LG GSJ361DIDV

Protože je čím dál více kladen důraz nejen na ekologickou stopu, ale i na kapsu spotřebitele, v nabídce najdeme drtivou většinu chladniček energetické třídy A+ a vyšší. Vyšší energetickou spotřebu mají pak obecně malé chladničky, respektive minibary.

Americké lednice

Velké, prostorné, přehledné. Většinou s výrobníkem ledové tříště, čistým objemem chladničky klidně i téměř 400 litrů a mrazničky přes 200 litrů. A to už je opravdu hodně prostoru. Jejich výhodou je již zmiňovaná prostornost, skvěle organizovaná vnitřní část, kdy ve většině modelů najdeme nejrůznější přihrádky, šuplíčky, speciální police na lahve aj., v neposlední řadě i design, který dodá kuchyni šmrnc. Daní za tyto pozitiva může být očekávaná náročnost na prostor pro spotřebič. Rozměr americké lednice je průměrně 180×90×75 cm (výška, šířka, hloubka). Spotřeba energie za rok je asi o 30 % vyšší než u klasických kombinovaných chladniček.

  Prémiové smartphony z rodiny Moto Z: změňte ve vteřině svůj telefon

Kombinované lednice

Nejspíš nejrozšířenější typ mezi chladničkami. Vnitřní čistý objem chladicí části se pohybuje průměrně kolem 250 litrů, u mrazicí části je to okolo 100 litrů, dle konkrétního typu zařízení. Vnější rozměry mívají na šířku kolem 60 cm, výšku 180 cm a hloubku 55 cm. Díky těmto rozměrům se hodí i do nepříliš velkých místností. Kombinované ledničky se vyrábějí také ve variantě vestavěných spotřebičů, kdy je lednice na první pohled ukrytá v kuchyňské lince.

Kombinovaná lednice BEKO MCNA406E30ZXB

Jednodveřové lednice

Chladničky tohoto typu jsou buď monoklimatické, tedy zcela bez mrazáku, nebo s mrazicí přihrádkou v horní části spotřebiče. Skvělá volba například pro mladý pár, na chalupu, do kanceláře a podobně.

Na co se při výběru lednice zaměřit?

Protože je lednice spotřebič, který (až na malé výjimky) běží opravdu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, měl by vás zajímat údaj o spotřebě energie. Pokud budete vybírat v kategorii alespoň A+ a vyšší, nebude provoz ledničky příliš nákladný. Další funkce, kterou spousta chladniček nabízí, jsou dva samostatné chladící okruhy, které fungují nezávisle na sobě. Takže zatímco dáváte nákup do lednice, po jejím uzavření se spustí chlazení jen pro tuto část. Čímž opět šetříme elektrickou energií, stejně jako v případě, kdy lednice disponuje funkcí No Frost, která zajišťuje odvod teplého vzduchu ze spotřebiče ven. Nevzniká tak námraza, která jinak zvyšuje odběr elektřiny.

Energetický štítek lednice Samsung RB33N341MSA

Na konfigurátoru si pak můžete zvolit z mnoha dalších nabízených možností, co má a nemá vaše lednice mít, jako třeba fresh box na ryby a zeleninu, nulovou zónu, rychlé mrazení, displej, upozornění na delší otevření dvířek a podobně.

  Lenovo PHAB 2 Pro: brána do světa rozšířené reality

Post by admin

Comment(0)