Máte v plánu umístit své dítě do jeslí či školky? Pak byste měli začít s přípravou, protože nástup dítka do jeslí/školky znamená změnu pro dítě i celou rodinu. Rodinné zázemí vymění dítě za kolektiv, nové spolužáky i tety na hlídání, včetně stravování a dalších nečekaných situací.

Jak vybrat jesle či školku?

Předně než dítě někam umístíte, je důležité vybrat správné zařízení. Ideální je, pokud je školka blízko, ale ne vždy ta, která je hezky po ruce musí splňovat vaše požadavky. Jesle v Praze 5 nemusíte mít sice úplně po ruce, ale pokud je vašim přáním, aby se dítě začalo učit cizí jazyk, pak je lépe dojíždět do vzdálenější školky či jeslí.

Mimo to, co dítě mohou naučit, se dívejte na to, zda je ve školce láskyplná atmosféra s vlídnými „tetami“. Takový nástup bude pro dítě i pro vás jednodušší. Důležitější než certifikáty na zdech je něžný a citlivý přístup. I pověst zařízení vám mnoho prozradí.

Příprava dítěte na den D

Příprava by měla probíhat již několik týdnů (řekněme 6 týdnů) předem, kdy budete dítku připomínat, že soukromá školka v Praze (nebo kdekoliv jinde) se už těší, až tam Anička či Honzík nastoupí. Že ho/jí pochválí za hezky namalovaný obrázek či vyčištěné zoubky (lze použít jako metodu k přimění dítěte, aby si s radostí umylo zuby), že jej pak teta pochválí za bílé zoubky, zavázanou tkaničku u bot apod. Mluvit o školce a tetách hezky, aby si dítě nevytvořilo dojem, že tam musí za trest aneb že jej tam rodiče odloží, protože nástup do práce je přednější.

Projděte se kolem školky

Udělejte si s dítkem procházku a ukažte mu školku, kde bude chodit. Většina školek vypadá již zvenčí lákavě. Upozorněte na hezké bavičky, obrázky na oknech apod. Bude-li to možné, vezměte dítě také na prohlídku zevnitř a seznámení se s tetami.

Nákup potřebných věcí

Ať už vaše dítko nastupuje do školky v Praze 6 nebo jinde, budete potřebovat seznam věcí, které jsou školka od školky velmi individuální. Nicméně určitě to budou pastelky, bačkůrky, pyžamko, batůžek, balení toaletního papíru, papírové ubrousky a kapesníčky, balík papíru A4, někde jsou to ještě i omalovánky apod. Seznam vždy dostanete v konkrétní školce.

  Záškoláctví: Kdy jde jenom o zakázané ovoce a kdy skrývá závažnější problém?

Post by admin

Comment(0)