- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiÁzerbájdžánská kuchyně – odhalte exotické chutě z Kavkazu

Ázerbájdžánská kuchyně – odhalte exotické chutě z Kavkazu

-

- Komerční sdělení -aktuality

V České republice není příliš známá, ale nikdo si ji nesplete s pokrmy jiných národů, protože je nezaměnitelně výborná. Řeč je o ázerbájdžánské kuchyni, která je specifická hojností ovoce, zeleniny, aromatických bylin a koření. Ázerbájdžán je odedávna proslulý svou národní kuchyní, která sdílí některé společné rysy s kuchyní tureckou, ruskou a arabskou. I ti nejzkušenější gurmáni přijíždějící do této země ze všech koutů světa jsou nadšeni především rafinovaností chutí a jemným aromatem místních pokrmů.

Ázerbájdžán se pyšní tím, že se zde lidé dožívají poměrně vysokého věku. Kromě příznivého klimatu tento jev vědci přisuzují právě zdravé a pravidelné stravě.

Šašlik, pilaf nebo dolma

Nejpopulárnějším a zároveň ázerbájdžánským národním jídlem je pilaf. Ten se připravuje z rýže v nejrůznějších masových, rybích, ovocných a dalších obměnách, podle nichž je také pojmenován. Další známou specialitou je dolma, tedy závitky z vinných listů, zelných listů, lilku či papriky plněné mletým masem či právě již zmíněným pilafem.

Velice tradičním ázerbájdžánským jídlem je šašlik, což je určitý druh kebabu, který má taktéž na desítky různých variant. Základem tohoto pokrmu je čerstvé maso a koření. Například šašlik-basturma je z jesetera, tava-kebáb se připravuje ze směsi mletého skopového masa, k němuž se přidává tuk ze zadní části ocasu některých ovcí. Oblíbeným druhem šašliku je döner kebab, který se dělá z jehněčího, kuřecího nebo hovězího masa.

Jelikož Ázerbájdžán leží vedle Kaspického moře, mnoho pokrmů se tedy připravuje z ryb. Nejrozšířenější je zde jeseter, který může být součástí mnoha tradičních jídel. K tradičním jídlům z ryb také neodmyslitelně patří příloha v podobě skvělé jablečné omáčky.

V Ázerbájdžánu se připravují i výborné polévky a moučníky. Polévky se dělají ze silného masového vývaru, který je hustší než ten, na který jsme běžně zvyklí. Mezi zákusky je velice oblíbený ořechový moučník zvaný pachlava.

Několikahodinový zážitek

Stolování v Ázerbájdžánu je událostí, která trvá dlouhé hodiny. Na rozdíl od jiných národů, Ázerbájdžánci s konzumací jídla nespěchají. Navíc, pohoštění musí být velkolepé. Stůl bývá obložený tak, aby si každý mohl vybrat podle chuti.

Velmi důležitou součástí stolování je také čaj, který se v Ázerbájdžánu pěstuje. Tak jako je v České republice oblíbeným nápojem pivo, tak v Ázerbájdžánu se pije především čaj. Ten slouží nejen jako aperitiv, ale pije se také k jídlu nebo po jídle. Konzumace čaje nesmí chybět v žádné domácnosti ani na oslavách a při výjimečných příležitostech.

Kam za ázerbájdžánskou kuchyní?

Za těmi nejchutnějšími pokrmy z Kavkazu je nejlepší vyrazit přímo do Ázerbájdžánu. Ke vstupu do této země je potřeba vízum, které lze získat v Praze na ázerbájdžánském velvyslanectví. Samotná cesta do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, pak letadlem trvá přibližně 7 hodin.

Návštěvníci Baku by určitě měli zavítat do restaurace Sumakh, která je vyhlášená pro tradiční a výborné ázerbájdžánské jídlo. Pokud však někdo nemůže z jakéhokoliv důvodu Ázerbájdžán navštívit, zoufat si nemusí. Exotické jídlo je možné ochutnat i u nás v Česku, například v restauraci Baku Restaurant v Praze.

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje