- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiSkolióze páteře lze předejít. Ušetřete vaše děti od křivých...

Skolióze páteře lze předejít. Ušetřete vaše děti od křivých zad

-

- Komerční sdělení -aktuality

Skoliózou, jednou z nejrozšířenějších onemocnění páteře, trpí asi 6 % populace. Nejčastěji postihuje děti ve školním věku a až v 80 % případů není možné určit přesnou příčinu jejího vzniku. Existují však preventivní opatření, která pomohou vaše dítě před skoliózou chránit. Pojďme se na ně společně podívat.

Příčiny vzniku skoliózy

Lidská páteř není rovná jako tyč, je přirozeně zakřivená a jejím úkolem je tlumit nárazy při běhu a chůzi. Skolióza oproti běžnému esovitému tvaru patologicky vychyluje páteř do strany nebo spirálovitě.

Ve většině případů sice pravou příčinu skoliózy lékaři neodhalí (říká se jí idiopatická skleróza), u pětiny pacientů za ní ale nejčastěji stojí genetika, jednostranné pracovní zatížení, zánětlivé onemocnění páteře, úraz, operace nebo i dětské choroby jako rachitida. Často je jejímu vzniku přičítáno také časté sezení, půl dne ve školní lavici a pak doma u počítače nebo televize.

Zajímavé je, že častěji postihuje dívky než chlapce. Důvodem je vyšší podíl vody v těle a vyšší elasticita vazivových vláken. Skolióza se nejčastěji objeví v době rychlého růstu dětí, kdy svaly dorůstají pomaleji než kosti a nestíhají je tak držet napřímené.

V každém věku se zaměřte na prevenci

·        Batole

V prvních měsících života dítěte je velmi důležité respektovat přirozený vývoj motorických dovedností a dítěti nijak zvlášť nepomáhat. Každý má svůj čas a opravdu není na škodu, když dítě začne chodit až v roce a půl.

Vaše dítě postupně samo začne pást koníčky, přetáčet se, plazit se, poté se samo posadí, lozí po čtyřech a nakonec se postaví a začne chodit. Rozhodně ho neposazujte, aniž by to zvládlo samo. Nevoďte ho za ručičku, když se pokouší o první krůčky.

·        Předškolák

V období, které děti tráví ve školce, tedy mezi 3 a 6 lety, velmi rychle rostou a mění se jim stavba těla. Motoricky se posouvají zase o úroveň výš a trénují držet rovnováhu, stát na jedné noze nebo skákat, což pomáhá správně vyvíjet pohybový systém.

V tomto období byste měli děti podporovat ve vhodných pohybových aktivitách, jako je skákání přes švihadlo, házení a chytání míče, tanec, chůze na nerovných površích. Nezapomínejte ani na jemnou motoriku!

·        Školák

U dětí ve školním věku dbejte na dostatek pohybu. Objevte společně sport, který je bude bavit a který bude zároveň prospívat tělu. Mohou navštěvovat kurzy plavání, lezení, gymnastiku nebo balet. Nepodceňujte pestrou vyváženou stravu, důležitý je pro děti dostatek vápníku formující kosti.

Při nákupu školních pomůcek nešetřete na aktovce. V každém věku dítěti rozmluvte tašku přes rameno, jednostranné namáhání vede ke skolióze velmi rychle. Raději spolu vyberte hezký kvalitní batoh s polstrováním zad. Určitě by měl být lehký, o tíhu se postará nálož sešitů a učebnic.

Dejte pozor i na boty. U dětských bot obzvlášť platí, že se na nich nevyplatí šetřit. Nevhodně podpořená noha negativně ovlivňuje držení těla a zakřivení páteře.

·        Spánek

Ačkoliv se dětský spánek s věkem zkracuje, stále platí, že v posteli tráví nejdelší část dne. S ohledem na zdraví zad tak dítěti vyberte i vhodný podklad do postele.

Nepořizujte dítěti matraci určenou pro dospělé. Ty s moderními anatomickými zónami totiž dokonale podpírají tělo dospělého vzrůstu. Dětská matrace by měla být tvrdší a poskytovat tělu pevnou oporu. Vyrábí se nejčastěji ze studené pěny, s jádrem z pěnového monobloku nebo s tuhou kokosovou vrstvou.

Mohlo by se vám líbit

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...
- Komerční sdělení -zpravy

Jak si zabezpečit pasivní příjem do důchodu – tipy na získání pasivního příjmu

Pasivní příjem jsou vydělané peníze, které člověk získá bez práce. Tento způsob příjmu je cestou k finanční svobodě, a...

Už jste četli?

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek....
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje