- Komerční sdělení -zeny
Zajímavosti36. týden těhotenství je vstupem do cílové rovinky

36. týden těhotenství je vstupem do cílové rovinky

-

- Komerční sdělení -aktuality

36. týden těhotenství je pro nastávající maminku na cestě ke zrození nového života vstupem do pomyslné cílové rovinky. 36. týden těhotenství znamená, že je dobré začít se připravovat na blížící se porod děťátka. Od 36. týdne těhotenství je vhodné chodit na pravidelné kontroly ke gynekologovi každý týden, aby mohl provést důležitá předporodní vyšetření.

Ve 36. týdnu těhotenství plod měří cca 47 cm a jeho hmotnost je přibližně 2600 g. Až do konce těhotenství bude na hmotnosti přibírat zhruba 30 g týdně. Ve 36. týdnu těhotenství by plod měl být otočený hlavičkou dolů. Pokud je v jiné poloze, pravděpodobně už svou polohu nezmění, protože v děloze má na to už jen velmi málo místa.

U prvorodiček dochází ve 36. týdnu těhotenství k poklesu dělohy do pánve směrem dolů. Je to známka blížícího se porodu, nelze ale odhadnout, kdy přesně porod nastane.

Dalším předzvěstí blížícího se porodu jsou nepravidelné nebolestivé, tzv. Braxtonovy – Hicksovy kontrakce, které nejsou přímou předzvěstí porodu, dokud nejsou pravidelné. O těchto stazích je vhodné informovat lékaře.

Pokud vás v těhotenství trápí otoky nohou, je důležité důsledně dodržovat pitný režim. Snížený příjem tekutin paradoxně nezpůsobí zmírnění otoků – spíše naopak. Otoky můžete zmírnit odpočinkem v leže s podloženými nohami, případně použitím kompresních podkolenek či punčoch.

Ve 36. týdnu by mělo začít mizet jemné primární ochlupení plodu (takzvané lanugo) a začít se vyvíjet sekundární ochlupení – řasy, obočí a vlásky. Ztrácet se začíná i mázek (vermix caseosa), který je ochranou kůže před solemi, obsaženými v plodové vodě. Lanugo i mázek se uvolňuje do plodové vody a protože dítě je spolu s plodovou vodou polyká, vytváří se z nich u miminka první stolice, takzvané mekonium (česky smolka). Miminko také začíná vylučovat do plodové vody moč. Její obsah v plodové vodě je v pořádku. Pokud se ale ve 36. týdnu těhotenství, nebo později, v plodové vodě objeví smolka, gynekolog se pravděpodobně rozhodne vyvolat předčasný porod, aby ochránil zdraví miminka.

Ve 36. týdnu těhotenství se při gynekologickém vyšetření obvykle odebírá stěr z pochvy k diagnostice případné streptokokové infekce, která by při porodu mohla ohrozit dítě.  Pokud se u matky přítomnost streptokoka skupiny B potvrdí, je nutné jednorázové podání antibiotik k prevenci nákazy plodu v průběhu porodu. Tato nákaza je poměrně častá, vyskytuje se asi u 20 % žen. Pokud je těhotenství rizikové a hrozí předčasný porod, toto vyšetření je nutné provést už ve 33., 34. týdnu těhotenství.

Ve 36. týdnu těhotenství má dítě už relativně dobře vyvinutý sluch. Existují lékařské studie, které tvrdí, že když od 36. týdne těhotenství budete na dítě mluvit, anebo mu zpívat, zvykne si na váš hlas a bude mu po porodu dávat přednost před jinými zvuky. Váš hlas může výrazně pomáhat při uklidnění novorozence. Pokud těhotenství týden po týdnu zdárně dospělo až do 36. týdne, je také čas vybrat pro vaše očekávané miminko jméno.

Mohlo by se vám líbit

Jak doplnit v jídelníčku zdravé tuky

Dali jste si do nového roku předsevzetí, že budete jíst zdravěji? Doplňte do vyváženého a pestrého jídelníčku kromě potřebných...

Velké porovnání cen potravin 2019-2022: Česko vs Španělsko

Během roku 2022 inflace překonala veškeré rekordy prakticky ve všech evropských státech. Ceny neustále letí vzhůru, výrazně podražila elektřina...
- Komerční sdělení -zpravy

Vytvořte si denní rituály, které vás zbaví stresu

Víte, jak dlouho trvá než si z konkrétní činnosti vytvoříte zvyk? Pokud si chcete denně plánovat své dny s...

Už jste četli?

Jak doplnit v jídelníčku zdravé tuky

Dali jste si do nového roku předsevzetí, že budete...

Velké porovnání cen potravin 2019-2022: Česko vs Španělsko

Během roku 2022 inflace překonala veškeré rekordy prakticky ve...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje