- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiVánoční tradice a zvyky

Vánoční tradice a zvyky

-

- Komerční sdělení -aktuality

Nemocí moderního člověka je zoufalý nedostatek času. Toho se obzvláště nedostává před Vánoci, koupit dárky, stromeček, upéct cukroví, uklidit… Postupně se ze svátků vytratil mír a klid. Letos tomu však bude trochu jinak, času na rodinu bude vzhledem k současné situaci dost. Využijte tuto příležitost a oživte některé už téměř zapomenuté tradice.

Klid na rozjímání sice není tak úplně dobrovolný, ale nemusíte ho brát jako trest. Využijte ho třeba k vyzkoušení některých zvyků. Uvidíte, že si společně strávený čas užijete a jistě se pobavíte. Mnoho zvyků našich předků se navíc pojilo s jídlem, což znamená, že si i pochutnáte. 

Krájení jablíček

O krájení jablíček jste jistě minimálně slyšeli, podle tradice tak zjistíte, jak se vám bude příští rok dařit. Jablko rozkrojte napůl, jen pozor na to, kudy povedete řez, je potřeba, krájet příčně. Jinak byste na nic nepřišli. Hvězdička uprostřed naznačí zdraví a štěstí, červ nebo křížek je naopak poslem špatných zpráv. Jablka pak můžete posvačit nebo je nastrouhat do jablečného závinu.

Pouštění lodiček z ořechů

Při louskání ořechů na cukroví si schovejte celé půlky skořápek od vlašských ořechů. Budou se vám hodit. Každý člen rodiny si ze skořápky vyrobí vlastní lodičku – stačí ji pořádně vydlabat a připevnit do ní malou svíčku. Společně pak lodičky se zapálenou svíčkou vypusťte na hladinu v lavoru, míse nebo umyvadle. Když budou lodičky držet pohromadě, bude v příštím roce pospolitá i celá rodina. Pokud se nějaká lodička od ostatních odtrhne, její majitel se nejspíš vydá na cesty.

Pečení vánočky

Vánočka by se podle tradice měla plést 22. prosince, někde se však čeká až na Štědrý den. Je jedno, jestli se rozhodnete tak či onak, v každém případě nezapomeňte do vánočky ukrýt zrnko suchého hrachu. Kdo ho najde, bude mít celý rok štěstí!

Vánočka svým tvarem připomíná Ježíška v zavinovačce, je proto symbolem nového života a plodnosti. Jako taková v minulosti nesměla chybět v žádném štědrovečerním menu. Předci věřili, že její křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami. 

Proplétání copů má totiž symbolický význam – spodní nejsilnější prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. V prostředním jsou spleteny rozum, vůle a cit. Vrchní dva zapletené prameny symbolizují vědění a lásku.

Lití olova

Na lití olova si raději pořiďte speciální sadu. Ty obsahují jak olověné kuličky, které roztavíte, tak i malou naběračku a nádobku, ve které olovo budete rozpouštět. Při lití roztaveného olova do vody buďte velice opatrní. Z tvaru, ve kterém ztuhne, můžete hádat svou budoucnost. Prověříte tak svou fantazii a zároveň zabavíte úplně celou rodinu.

Přizvěte si na pomoc moderní technologie

Letos sice nebudete chodit celé svátky po návštěvách, ale existuje spousta nástrojů, které můžete využít k virtuálnímu setkání s rodinou. Jedná se o aplikace Zoom, Teams, WhatsApp nebo Hangouts a řadu dalších. Stačí se s příbuznými a přáteli domluvit na čase a můžete se spolu bavit, rozbalovat dárky i si symbolicky připít.

Vánoce jsou také o pomoci potřebným, letos mezi ně patří i vaše oblíbené restaurace. Můžete je o svátcích podpořit a nechat si štědrovečerní večeři připravit ve své oblíbené restauraci nebo cateringové firmě. Všichni restauratéři letos ocení podporu, jakou jim touto cestou dopřejete a vy si můžete být jisti, že si na výsledku stoprocentně pochutnáte.

Mohlo by se vám líbit

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně mé kamarádce a jejímu manželovi, který byl na naší svatbě...
- Komerční sdělení -zpravy

Plácne se letos Ježíšek přes kapsu a nadělí vám nový byt?

Letošní Vánoce mohou patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenete! Důvod k tomu je ryze prozaický. Možná půjde o poslední...

Už jste četli?

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje