Mluvení ze spaní je tak trochu tajemné. Někdo ze sebe vysouká sotva pár slov, někdo zvládne poskládat smysluplnou větu. Mnohdy se u něj dokážeme docela dobře pobavit. Co o vás mluvení ze spaní vypovídá? A o čem ze spánku mluvíme nejčastěji?
Ačkoliv zní odborný název mluvení ze spánku – somnilogie – podobně jako většina spánkových poruch, jedná se pouze o zvláštní jev, který nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Nemůžeme o něm tedy hovořit jako o nemoci a neexistuje vlastně ani zaručený způsob, jak toto chování „léčit“.
Co za somnilogií stojí?
Často si lidé myslí, že ze spaní mluvíme, když sníme. Vědci to ale vyvracejí. K mluvení ve spánku totiž dochází v tzv. non REM fázi neboli hlubokém spánku. Sny se nám naopak zdají v REM fázi. Pravý původ mluvení ze spánku dosud není objasněn. Nejčastěji jej ale zapříčiňují:
- zážitky uplynulého dne (nejčastější příčina mluvení u dětí),
- emoční stres,
- psychické problémy,
- jiné poruchy spánku
- horečka,
- užívání léků, návykových látek nebo drog.
Co to o nás vypovídá?
Mylně si lidé také myslí, že to, o čem ve spánku hovoříme, odhaluje naše nitro a to, co se nám skutečně líbí. Co o nás mluvení ze spánku skutečně vypovídá, odhalil spánkový specialista Michael Breus ve své knize The Power Of When. Tvrdí, že slova či věty, které ze spánku vyslovíme, nedávají žádný smysl a nemá smysl je rozebírat. Pravděpodobnost, že byste se tedy na svého spolunocležníka dozvěděli nějakou pikantnost, je velmi malá ☺
O čem ale podle odborníka mluvení ze spánku vypovídá jednoznačně, je nedostatek spánku nebo dlouhodobá spánková deprivace.
O čem ze spaní nejčastěji mluvíme?
O negativních věcech. Alespoň podle francouzských vědců. Oslovili 230 dobrovolníků, kteří souhlasili s tím, že budou během spánku nahráváni ve spánkové laboratoři. Zaznamenali více než 900 případů mluvení a po zanalyzování dat zjistili, že většina komunikace byla vulgární, útočná nebo odsuzující.
- Dobrovolníci 4x častěji než ve bdělém stavu říkali „NE“.
- Dokonce 800x častěji než v bdělém stavu říkali vulgární slovo „FUCK“.
Studie potvrdila také tvrzení Dr. Breuse – 59 % všeho vysloveného bylo nesrozumitelné a neanalyzovatelné. Většina takových promluv byla doprovázena i dalšími zvuky jako smíchem, bručením nebo chroptěním.
Chcete se mluvení ze spaní vyvarovat?
Bohužel neexistuje stoprocentně účinná metoda, která by vás mluvení ze spánku nadobro zbavila. Jediné, co můžete udělat je, vyhýbat se spouštěcím faktorům. Snažte se vyvarovat stresu, nepřetěžovat organismus, ke spánku ulehejte klidní, dodržujte spánkovou hygienu, spěte dostatečně dlouho a neužívejte léky, o kterých si myslíte, že by mohly mluvení ze spánku spouštět. Stojí-li za tím nějakého onemocnění, je pravděpodobné, že s jeho vyléčením odezní i mluvení.