- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiPrvní máj, lásky čas aneb svátky a tradice spojené...

První máj, lásky čas aneb svátky a tradice spojené s prvním květnem

-

- Komerční sdělení -aktuality

1. květen. Do konce roku zbývá ještě 244 dní, jaro je na samotném vrcholu a Česká republika slaví svátek práce. První máj je ale také dnem, s nímž se pojí řada lidových pověr a zvyků.

Své svátky oslavovali 1.5. již staří Keltové

Noc z třicátého dubna na prvního května je po staletí pokládána za magickou. Zatím, co poslední duben je spojován zejména s pálením čarodějnic či otvíráním jeskyň s poklady, první květen si nese tradici mnohem lyričtější.

Svátek zamilovaných má na prvního máje ryze českou tradici. Podlehnou mu proto často i zarytí odpůrci svátku svatého Valentýna. A aby také ne. Kdo by odolal kouzlu rozkvetlých hrušní, třešní či jabloní, provoněnému jarnímu ovzduší a štěbetavému zpěvu ptáků.

Polibek pro krásu i pro štěstí

Tradice praví, že bude-li žena na prvního máje políbena pod rozkvetlou třešní, vydrží jí krása celý příští rok. Jiný výklad zase říká, že políbená žena či dívka na přes rok neuschne. Dnes, v době, kdy samotný polibek není již tak intimní záležitostí, se páry líbají pod rozkvetlými stromy i jen tak pro štěstí a pro utužení svojí lásky.

Tradiční stavění Májky

Nelze opomenout ani tradiční stavění Májky. Podle zvyklosti se měla Májka stavět pod okna vyvolené dívky a měla-li panna ještě jiného nápadníka, sokovu májku ukradl a nahradil ji tou svojí. Dnes se Májky staví spíše společně za celé město nebo vesnici na návsi a náměstí. Noc z prvního na druhý květen je pak spojena s hlídáním Májky a s oslavami. Podaří-li se některé z okolních vesnic sousední Májku podříznout, je to pro místní velká ostuda. Proto se u Májky držívá celou noc stráž.

Svátek práce

Pravý důvod, proč můžeme prvního května zůstat doma, jsou oslavy svátku práce. U nás se svátek práce začal slavit už v roce 1890, čtyři roky od stávky chicagských dělníků v USA. Svátek k nám tedy, stejně jako do řady dalších zemí, přišel až z Ameriky. Svou největší slávu u nás a nejen u nás zažil tento svátek za minulého režimu. I proto se mnoho lidí mylně domnívá, že se jedná o svátek původem sovětský.

První květen jak ho známe dnes

Kouzlo prvního máje objevil už nejeden malíř, spisovatel či básník. Asi všichni známe verše Karla Hynka Máchy vyprávějící teskný příběh neštěstí milenců. První máj dnes ale není jen svátkem zamilovaných ani svátkem práce. V novodobých dějinách je to také den, kteří si aktivisté zvolili jako protestní. Napříč republikou se konají různé akce, happeningy, protestní průvody, demonstrace a stávky. Do ulic vyrážejí jak odboráři, tak čím dál častěji i neonacisté a proti nim brojící anarchisté a antifašisté.

 Tak ať už se rozhodnete trávit první květnový den jakkoliv, nezapomeňte políbit svou milou či milého pod rozkvetlou třešní.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

 Tiskové-zpravy.eu     

Aktualitycz.cz

Press-Media.cz

Mohlo by se vám líbit

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit pět základních kroků, takže je zde pro vaše potěšení a...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...
- Komerční sdělení -zpravy

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Už jste četli?

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje