Rybářských nadšenců v podzimním čase ubývá, ne tak jako ryb. Babí léto, zamlžená rána, barevné listí na stromech dotvářejí rybolovu tu pravou, tajuplnou atmosféru. Proto ani začátečníci by neměli schovávat své potřeby a čekat na jaro. Říjen a listopad jsou měsíce, při nichž si užijete při chytání ryb opravdovou vzrušující pohodu. Vybavení pro sychravé počasí by mělo být samozřejmostí, nezapomeňte na stoličku, holínky, pláštěnku i na termosku s nápojem pro zahřátí.
Jak na chytání ryb v podzimním čase
Ryby není třeba přelstít, stačí jejich pohybu během podzimních dnů porozumět. Proto vyhledávejte jiná místa, než na kterých jste líčili na rybu v létě nebo na jaře. Nesedejte si na stinná místa, ale najděte si slunné prostranství. Tam se bude lépe čekat i vám, stejně jako budete mít větší šanci na úspěch. Pokud se vám zdá, že nahazujte nějak často, nevzdávejte se. Pokud nejsou ryby aktivní, přidejte na výrazu vy sami. A jestli jste zklamaní, že se vám nedaří chytit velkou rybu, lovte ty menší. Například okouni mají hlad stále.
Rybářské pruty, nástrahy a krmení si připravte tak, abyste třeba kapra chytali takzvaně „najemno“. Na pomezí mělčiny a hlubiny zvolte třeba chytání plavanou metodou. Nastražte červy, pařený rohlík nebo měkkou kukuřici z plechovky. Protože se ztenčují zásoby přirozené potravy pro amury – trávy, řasy, spadané čerstvé lístky, přidejte mezi potřeby pro rybáře menší kousky pečiva. A na ty chytejte. Někdo místo plovátka používá korkový špunt. Na podzim se dobře loví vodní predátoři – štiky, candáti, okouni. Mají hlad a zvyšuje se jim apetit. Proto je nalákáte třeba na malou mrtvou rybičku. Chytání dravců vyžaduje jistou dávku adrenalinu a trpělivosti v hledání místa, kde se vyskytují a jistojistě zaberou. Lovu zdar!