Zařizujete nebo rekonstruujete kuchyň a přemýšlíte, zda pořídit odsavač par? Odsavače par známé taky pod názvem digestoře, jsou kuchyňští pomocníci, kteří zbavují místnost přebytečných par a pachů uvolněných z vaření. Jaké jsou na českém trhu typy odsavačů? Který z nich se nejvíce hodí do vaší domácnosti? O tom si povíme v následujícím článku.
Odsavače par a jejich funkce
Pojďme se nejdříve zaměřit na funkce a vlastnosti odsavačů par. Jak bylo zmíněno výše, hlavní funkcí digestoří je odsávání par a pachů, které se tvoří během vaření či pečení. Pokud byste digestoř v kuchyni neměli, pára by se srážela na zdech či stropě a hrozí tak nebezpečí vzniku přebytečné vlhkosti či plísní. Také kuchyňská okna mohou být kvůli přebytečné páře často zapocená. Kromě složitého zbavování přebytečné páry se budete bez digestoře těžko zbavovat i případného zápachu z připálených pokrmů. Vyvětráním se sice pachu také zbavíte, ale bude to trvat delší dobu než za pomocí digestoře. Na každé digestoři najdete několik rychlostí odsávání od nízkých až po ty nejvyšší stupně. Jednou z doplňkových funkcí digestoří je osvětlení. To ocení zejména ti, kteří mají sporák na tmavém místě anebo také všichni, kteří vaří večer nebo za šera. Na trhu se objevují také modely digestoří na dálkové ovládání. To mohou ocenit zejména lidé se zdravotním postižením nebo lidé menšího vzrůstu, pro které je digestoř umístěna příliš vysoko.
Odsavače par a jejich typy
Pokud přemýšlíte nad pořízením odsavače par, měli byste vědět, že na trhu existuje mnoho typů v různých cenových variacích. Stačí si jen vybrat ten, který se do vaší kuchyně hodí nejvíce. Mezi nejoblíbenější se řadí digestoře komínové. Komínové proto, že se umísťují na zeď mezi dvě kuchyňské skříňky tam, kde ve zdi vede komín. Ten pak odvádí páry z místnosti ven. V případě, že kuchyní komín nevede, je variantou pořídit si takzvaný recirkulační odsavač par. Ten funguje tak, že nasaje páru a za pomocí zabudovaného filtru ji vyčistí. Pročištěný vzduch pak následně pošle zpět do místnosti. Typů filtrů s různou dobou životnosti je mnoho. Jaký filtr vybrat záleží opět na vás a intenzitě vašeho vaření. Další oblíbenou variantou digestoří jsou digestoře podvěsné. Ty se používají zejména v menších kuchyních. Trik je v tom, že digestoř je zabudována pod skříňkou umístěnou nad sporákem a tak není téměř vidět.
Na co dalšího se při výběru odsavačů par zaměřit?
Kromě typu odsávání je na místě zvážit i to, jestli případným hlukem z digestoře nebudete rušit sousedy nebo ostatní obyvatele vaší domácnosti. Ačkoliv se dnes výrobci zaměřují na nízkou hlučnost, přece jen jsou některé typy hlučnější. Opět tedy záleží na tom, jestli si digestoř pořizujete do panelového bytu, kde je slyšet takřka cokoliv anebo do rodinného domu. Dále při výběru berte v potaz i velikost místnosti. To je důležité pro výběr sacího výkonu. Obecně platí, že čím větší místnost, tím vyšší sací výkon byste si měli pořídit. Jistě jste si také všimli, že se digestoře prodávají v různých šířkách, nejčastěji pak v rozměrech 60 nebo 90 cm. Správnou šířku zvolíte podle šířky sporáku. Pokud pořídíte širší digestoř než sporák, nic se neděje. Horší by byla opačná varianta. V neposlední řadě také záleží na vzhledu digestoře. Prodávají se především digestoře celokovové, většinou nerezové nebo v kombinaci kov a sklo. Co se týká barvy, lze vybírat ze široké škály různých odstínů. Pokud máte možnost, vyberte si takovou, která nejvíce zapadá k designu vaší kuchyňské linky.
Redakce Press-Media
Doporučuje další zajímavé články na mediích
e-Žena.cz
MetSo.cz
40plus.cz