- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiNení na světě bylina, aby na něco nebyla -...

Není na světě bylina, aby na něco nebyla – Máta Peprná

-

- Komerční sdělení -aktuality

Máta Peprná

Odborný název této rostliny je Mentha piperita L. Naše babičky by ji ale znaly spíš jako pepřovou mátu, balšám nebo větrovku.

Máta je jednou z nejstarších bylin. K léčení se používala už ve starém Egyptě. Je to vytrvalá bylina s chlupatou lodyhou a špičatými ostře pilovitými listy. V přírodě ji najdeme na okrajích cest a ve vlhčích příkopech.

Máta Peprná čaj
Máta Peprná čaj

Sběr

Od června do září sbíráme listy před kvetením nebo mladé kvetoucí vršky rostlinek. Sběr provádíme vždy za sucha a bylinku sušíme ve stínu. Nasušenou jí můžeme uchovávat až rok v dobře uzavíratelných nádobách.

Použití

  • Příznivě ovlivňuje trávicí trakt, tlumí a odstraňuje žaludeční křeče a další potíže
  • Pomáhá při nadýmání
  • Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv (žluči)
  • Má dezinfekční účinky

Nejrychlejší úlevu při žaludečních potížích přinese mátový čaj. Sušené nebo čerstvé listy máty zalijeme horkou vodou a necháme louhovat. Při dlouhodobých problémech s trávicím traktem můžeme po kapkách užívat mátový olej. Odvar z máty je také možno inhalovat při potížích s dýchacími cestami. Po obklady na svědivou kůži, vyrážky a ekzémy je vhodná mátová tinktura, díky svým desinfekční účinkům. Máta také podporuje chuť k jídlu. V případě nechutenství je vhodné je užívat mátový sirup. Ten připravíme snadno přisypáním nasekaných lístků máty do vařícího cukerného sirupu a jejím vylouhováním. Jednoduchým využitím lístků máty je také jejich přidávání do míchaných nápojů nebo třeba obyčejné vody s citronem.

Máta

Pěstování

Obvyklá doba pro vysazování sazenic máty i pěstování ze semínek je jaro. Bylinku ale můžeme pěstovat po celý rok doma v květináči. Má raději vlhčí půdu a částečnou ochranu před slunečními paprsky. Důležité je také pravidelné zastřihávání rostlinky, které nám zajistí její neustálé dorůstání.

 

Redakce Svět-ženy.cz

Mohlo by se vám líbit

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit pět základních kroků, takže je zde pro vaše potěšení a...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...
- Komerční sdělení -zpravy

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Už jste četli?

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje