- Komerční sdělení -zeny
BydleníNa co si dát pozor při výběru lednice

Na co si dát pozor při výběru lednice

-

- Komerční sdělení -aktuality

Ledničky jsou zaručeně nezbytnou výbavou každé kuchyně. Pokud už ale vaší lednici dochází síly a chystá se do křemíkového nebe, budete ji nejspíš bez dlouhého truchlení nahrazovat novou. Ale ze všech těch parametrů a možností aby si člověk vybral! Na které parametry si tedy dát pozor při výběru nové chladničky?

Jak velkou lednici koupit

V prvé řadě se rozhlédněte po své kuchyni – kolik tam máte místa? Při výběru si dejte pozor na to, abyste nekoupili lednici, která se do prostoru vejde na centimetr přesně. Vždy počítejte s tím, že lednice potřebuje mezeru alespoň 1 cm po stranách a 3 cm vzadu, aby se vám zbytečně nepřehřívala. Snížíte tak spotřebu energie a prodloužíte její životnost. Popřemýšlejte i o tom, jak často chodíte na nákupy – pokud každý den, stačí vám chladnička menší, než kdybyste nakupovali jednou týdně. A kolik litrů objemu tedy budete potřebovat? Počítejte na každého člena rodiny zhruba 50 litrů.

Z jakých typů můžete vybírat

Nejčastěji se setkáváme s lednicemi kombinovanými, které mají oddělený chladicí a mrazicí prostor vlastními dvířky. Pro běžnou domácnost nejspíš nejlepší volba. Pokud si ale potrpíte na to, aby vaše kuchyň byla perfektně sladěná, můžete si vybírat z lednic vestavných. Ty se totiž zabudují přímo do linky a stanou se její neoddělitelnou součástí. Pozor ale na to, že pokud máte v plánu stěhování nebo rekonstrukci, bude to rozhodně složitější než s volně stojící chladničkou.

Americká lednice s technologií Door in Door LG GSJ361DIDV

Pro velké rodiny a ty, kteří si rádi užívají speciální funkce, jsou tady obrovské americké lednice, které mají zpravidla dvoudveřové otevírání a mnoho funkcí, jako je výrobník ledu nebo nápojový automat. Pokud si chcete dopřát jen malou chladničku na chatu, porozhlédněte se mezi monoklimatickými ledničkami, které jsou bez mrazáku.

Energetická třída je zásadní

Jeden z nejdůležitějších faktorů při koupi lednice je nepochybně její spotřeba. Lednice je totiž spotřebič, který jede 24 hodin denně. Je tak nejspíš tím nejnáročnějším spotřebičem energie v domácnosti. Vybírejte proto lednici, která má za A co nejvíce plusů. Taková chladnička s A+++ vám ušetří na energiích stovky korun ročně.

Pro vaši představu: například lednice s A+ má o 25 % vyšší spotřebu než A++. Ušetřit energii můžete i tím, že za lednicí necháte dostatečný prostor na odvětrání, postavíte ji daleko od sporáku a mimo sluneční záření. Spotřebu ale zvýší i námraza nebo špatné těsnění.

Energetický štítek kombinovaná lednice LG GBB60PZGFB

Pozor i na hlučnost

Zhruba do 40 decibelů jsou lednice ještě tiché. Tento parametr pro vás bude důležitý zejména pokud žijete v garsonce, nebo máte ložnici vedle kuchyně.

Jakou teplotu máte v kuchyni?

Klimatická třída vám napoví, v jaké teplotě může být lednice umístěná. Pokud je teplota jejího okolí od +10 do +32 °C, volte třídu SN. Třída N je pro teplotu okolí od +16 do +32 °C, třída ST od +18 do +38 °C. Třída T je pak určena pro teplotu okolí od +18 do +43 °C.

Kolik do lednice budete investovat?

Malé jednodveřové ledničky seženete už od 3 000 Kč, ale pokud máte vícečlennou rodinu a malá nestačí, ceny se budou pohybovat spíš kolem 10 000 Kč. Lednici kupujete na několik let, raději proto vždy zainvestujte do lednice s co nejnižší spotřebou energie – rozdíl ceny se vám zaručeně do pár let vrátí. Pokud chcete speciální funkce, spoustu prostoru a stylový design, počítejte s cenou i přes 20 000 Kč.

Fresh Zone lednice SAMSUNG RB37J5249WW/EF

Některé chladničky mají i funkce navíc. Například funkce NoFrost udrží lednici bez vlhkosti, takže ji nebudete muset odmrazovat. Jiné lednice mají funkci automatického odmrazování. Funkci nulová zóna využijete hlavně na ovoce a zeleninu – v této přihrádce je totiž teplota 0 °C s vlhkostí až 90 %.

Pak už si stačí vybrat chladničku, která vám padne do oka. Jste spíš na bílou klasiku, kterou nic nezkazíte, nebo dražší, ale stylovější nerez? Pokud vám peněženka nechce nerez dovolit, ale vy se ho nechcete vzdát, můžete zvolit i lakovanou verzi, která skoro jako nerez vypadá, ale je levnější.

Mohlo by se vám líbit

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit pět základních kroků, takže je zde pro vaše potěšení a...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...
- Komerční sdělení -zpravy

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Už jste četli?

Jak nakoupit ten nejlepší parfém pro Vás

Zjistila jsem, že při nakupování parfémů je třeba zvážit...

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje