Často se polemizuje o tom, zda jsou elektronické cigarety opravdu zdravější než tabák nebo naopak do těla přináší ještě více škodlivých látek. Studie vědců, kterou představil server The Daily Dot, začala sledovat účinky a škodlivost elektronické cigarety dlouhodobě. Zjistilo se, že riziko rakoviny je výrazně nižší než u klasických cigaret. Výsledky letité práce vědců představil server The Daily Dot. Výzkumy e-cigaret dosud pouze analyzovaly výrobek, tedy elektronické cigarety, nebo zkoumaly škodlivé účinky na zvířatech a buněčných modelech. Studie srovnávala škodlivost e-cigarety z různých úhlů.

Studie a výsledek

Studie Cancer Research UK zjišťovala účinky elektronické cigarety při dlouhodobém užívání a vliv na lidské tělo. Studie je zaměřena na pár skupin kuřáků a exkuřáků. Dělí je na ty, kteří kouří klasické cigarety, bývalé kuřáky, ty, co přešli na e-cigarety, bývalé kuřáky na substituční nikotinové terapii a bývalé kuřáky, kteří přešli na elektronické cigarety nebo jsou na náhradní nikotinové terapii.

  Pět věcí, které poškozují zdraví

A výsledek je jednoznačný. Významně nižší hodnoty karcinogenů měli v těle ti, kteří kouří pouze e-cigarety a odnaučení kuřáci s nikotinovými náhražkami. Na rozdíl od těch, kteří zůstali věrní tabáku, kuřáci obou cigaret a kuřáků, kteří zároveň užívají nikotinovou odvykací terapii. Pomocí analýzy moči a slin u 181 účastníků výzkumu prokázala celkovou nižší hladinu chemických látek spojených s rakovinou u 97,5 % testovaných odnaučených kuřáků vdechujících výpary z elektronických cigaret než u dlouhodobých kuřáků. To je obrovský rozdíl.

Mnohem nižší škodlivost e-cigarety

Z toho plyne jasná zpráva jak pro kuřáky, tak pro uživatele e-cigaret. Doporučujeme dlouhodobé používání elektronických cigaret, které je dle výsledků pro zdraví prospěšnější. Vzhledem k riziku vzniku rakoviny je srovnání s běžným kouřením naprosto jasné. E-cigarety jsou ve velké míře bezpečnější než cigarety z tabáku. Samozřejmě rakovina není jediným rizikem zlozvyku. Skupina vědců bude kuřáky i nadále sledovat, aby u nich bylo možné zjistit další vlivy kouření elektronických cigaret zejména na dýchací a kardiovaskulární systém. Škodlivost elektronické cigarety je ale již nyní prokazatelně nižší než té klasické.

  Jak finančně zvládnout pohřeb

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz

Related post

Gourmet Zahrádkářství Zdraví

Přichází sezona medvědího česneku, nasbírejte si tento zázrak i vy!

Zdraví

Nejlepší přírodní lék? Zázvor!

Cestování Nemoci Zdraví

Účinné odpuzovače komárů

Comment(0)