Často se polemizuje o tom, zda jsou elektronické cigarety opravdu zdravější než tabák nebo naopak do těla přináší ještě více škodlivých látek. Studie vědců, kterou představil server The Daily Dot, začala sledovat účinky a škodlivost elektronické cigarety dlouhodobě. Zjistilo se, že riziko rakoviny je výrazně nižší než u klasických cigaret. Výsledky letité práce vědců představil server The Daily Dot. Výzkumy e-cigaret dosud pouze analyzovaly výrobek, tedy elektronické cigarety, nebo zkoumaly škodlivé účinky na zvířatech a buněčných modelech. Studie srovnávala škodlivost e-cigarety z různých úhlů.

Studie a výsledek

Studie Cancer Research UK zjišťovala účinky elektronické cigarety při dlouhodobém užívání a vliv na lidské tělo. Studie je zaměřena na pár skupin kuřáků a exkuřáků. Dělí je na ty, kteří kouří klasické cigarety, bývalé kuřáky, ty, co přešli na e-cigarety, bývalé kuřáky na substituční nikotinové terapii a bývalé kuřáky, kteří přešli na elektronické cigarety nebo jsou na náhradní nikotinové terapii.

  O turmalínu a jeho vliv na zdraví

A výsledek je jednoznačný. Významně nižší hodnoty karcinogenů měli v těle ti, kteří kouří pouze e-cigarety a odnaučení kuřáci s nikotinovými náhražkami. Na rozdíl od těch, kteří zůstali věrní tabáku, kuřáci obou cigaret a kuřáků, kteří zároveň užívají nikotinovou odvykací terapii. Pomocí analýzy moči a slin u 181 účastníků výzkumu prokázala celkovou nižší hladinu chemických látek spojených s rakovinou u 97,5 % testovaných odnaučených kuřáků vdechujících výpary z elektronických cigaret než u dlouhodobých kuřáků. To je obrovský rozdíl.

Mnohem nižší škodlivost e-cigarety

Z toho plyne jasná zpráva jak pro kuřáky, tak pro uživatele e-cigaret. Doporučujeme dlouhodobé používání elektronických cigaret, které je dle výsledků pro zdraví prospěšnější. Vzhledem k riziku vzniku rakoviny je srovnání s běžným kouřením naprosto jasné. E-cigarety jsou ve velké míře bezpečnější než cigarety z tabáku. Samozřejmě rakovina není jediným rizikem zlozvyku. Skupina vědců bude kuřáky i nadále sledovat, aby u nich bylo možné zjistit další vlivy kouření elektronických cigaret zejména na dýchací a kardiovaskulární systém. Škodlivost elektronické cigarety je ale již nyní prokazatelně nižší než té klasické.

  Vánoce v plném proudu

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz

Related post

Zdraví

Úrazy aneb šestinedělí

Bydlení

Je zdravá. Vím, co jsem si vypěstovala

Články

Pět věcí, které poškozují zdraví

Comment(0)