Máte doma malého či většího fotbalistu? Pak je dobré mu pořídit kvalitní vybavení a doplňky, mezi něž patří bezpochyby fotbalové kopačky, které mu pomohou ve výkonu, k rychlým a přesnějším reakcím, ochrání jeho chodidla při běhu, obehrávání spoluhráčů nebo při střílení gólů.
Dětské kopačky musí být vyrobeny z kvalitních materiálů, aby poskytly dítěti dostatečnou stabilitu, rychlost, komfort, a zároveň aby vydržely mnoho tréninků a zápasů. V tomto článku vám sdělíme, na co při výběru myslet a co neopomenout.
Na co se při výběru dětských kopaček zaměřit?
- Kvalitní materiály a s tím i spojená životnost,
- anatomické tvarování bot,
- pohodlnost a padnutí obuvi,
- povrch, na kterém dítě hraje,
- design bot.
Výběr kopaček podle povrchu
V dnešní době existuje celá řada druhů kopaček. Stejně jako při výběru fotbalové obuvi pro dospělé, tak i u dětí je třeba zohlednit to, na jakém povrchu budou hrát, jinak jim hrozí zranění.
Jaké jsou druhy povrchů?
- Měkký povrch (soft ground) – bývá nejčastěji podmáčený terén, tedy přírodní tráva. Zde se nejčastěji využívají kolíky, které se dobře zaboří do země.
- Tvrdý povrch (hard ground) – je pevný, přírodní povrch (např. tráva, škvára, písek), na který se využívají lisovky. Ty totiž dokážou na pevném povrchu tlumit nárazy a poskytují noze potřebný komfort. Lisovky patří k základnímu vybavení každého fotbalisty.
- Umělý povrch (artifficial grass) – je moderní povrch, jehož základ je tvořen z gumového granulátu (umělá tráva). Není tedy překvapením, že tento typ povrchu si vyžaduje také speciální obuv – konkrétně tzv. turfy. Na umělém trávníku lze ale samozřejmě hrát i s kopačkami, které jsou přímo určené na hřiště s umělým povrchem.
- Halový povrch (indoor) – zahrnuje haly a tělocvičny. Jedná se o vnitřní povrch, kde se využívají sálovky s hladkou podrážkou. Ta totiž zaručí přilnavost boty a potřebnou stabilitu.
Ať už vaše dítě potřebuje dětské sálovky, turfy, kolíky nebo lisovky, je důležité vybírat boty tak, aby mu perfektně sedly, byly pohodlné a stabilní.
Zaměřte se na kvalitní materiál
Kopačky se dnes vyrábějí ze syntetické kůže, pravé kůže nebo z dalších syntetických materiálů. Zde záleží na preferencích i na tom, zda je vaše dítě jen rekreační hráč, nebo hraje pravidelně.
U rekreačních hráčů stačí sáhnout po obuvi vyrobené ze syntetické kůže. Tyto boty jsou kvalitní a patří k levnějším variantám. U aktivních hráčů je dobré zainvestovat a sáhnout po botech vyrobených z pravé kůže nebo moderních syntetických materiálů.
Výhody jednotlivých materiálů:
- Pravá kůže (klokaní, hovězí, telecí) – vytvaruje se podle nohy, později se o něco vytáhne, vyžadují minimum času k prošlápnutí, nabízí perfektní pocit při práci s míčem, poskytují větší ochranu nohy než syntetika.
- Syntetika – boty jsou vyrobené z opravdu lehkých materiálů, jsou mnohem lehčí než kožené, snadněji se udržují, v mnoha směrech jsou odolnější, často bývají vylepšeny díky technologiím – nabízejí např. nepromokavost, jsou dostupné v opravdu velké škále designů a barev.
Pohodlnost je nejdůležitější
Jako poslední zmiňujeme pohodlnost, která hraje nejdůležitější roli. Kopačky totiž musí padnout a fotbalista se v nich musí cítit dobře. Pohodlnost je ale hodně individuální. Ty, co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Nejlepší je tedy si boty vyzkoušet, pořádně se v nich projít a zjistit, zda nikde netlačí nebo zda tam není příliš místa.
Další specifika, podle kterých vybírat:
- kopačky se zavazováním nebo bez (záleží na preferencích),
- celkové zpracování bot,
- finanční stránka.
Každá noha je originál, proto doporučujeme věnovat výběru dostatečnou pozornost. Rovněž doporučujeme si udělat vlastní seznam toho, co od kopaček chcete, očekáváte a co preferujete. A jak už bylo výše zmíněno, nejdůležitější je pohodlnost, proto ji při výběru neopomeňte.