Podzim už je sice tady, ale to neznamená, že musíme být doma a čekat s výlety a zábavnými odpoledni na jaro. I na podzim vykoukne slunce a to přímo vybízí k tomu navštívit české hrady a zámky, které na turisty čekají i v říjnu a listopadu. A kam vyrazit? Máme pro vás pár tipů.

S létem to na hradech a zámcích nekončí

Podle kastelánů českých hradů a zámků mají Češi návštěvy těchto sídel spojené s létem a prázdninami. Proto se snaží nalákat návštěvníky i po konci léta a vymýšlejí a pořádají různé akce a netradiční prohlídky. S tím je spojená i otvírací doba, která se mnohdy rozšíří z víkendu i všední dny.

Přeneste se do středověku

Nejvíce to ožívána nádvořích a v podhradí, kde se pořádají nejrůznější oslavy, slavnosti a trhy, které jsou doplněné o tematické a dobové představení. Nechybí tak představení šermířů, dělostřelců nebo ukázka dobových palných zbraní.

Velmi oblíbené jsou střelnice, kde si lidé mohou na vlastní kůži vyzkoušet jaké to bylo být lukostřelcem a zastřílet si z kuše, luku nebo trebuchetu. malí i velcí si mohou prohlédnout různé luky, praky a vystřelit si z nich. Na střelnicích jsou vždy připravené terče a také odměny za přesnou mušku.

  Účinné odpuzovače komárů

Návštěvnici se mohou těšit na dobové tance, slavnosti jsou většinou spojené s ochutnávkou tradičních dobrot a chybět nemohou stánky s ukázkami řemeslných prací jako jsou kováři, řezbáři, hrnčíři nebo košíkáři.

Konopiště

Zámek Konopiště i během podzimního období svým návštěvníkům neupírá žádné prohlídky a můžete si tak vybrat ze 4 prohlídkových tras a návštěvy Růžové zahrady. Nejvýznamnější akcí podzimu budou Výročí 100 let od úmrtí císaře Františka Josefa I. a proto v pondělí 21. listopadu proběhne speciální prohlídka.

Zámek Konopiště je během podzimu otevřený:

  • 10. – 31. 10. od úterý do neděle vždy od 10 do 15 hodin
  • v listopadu pak o víkendech od 10 do 15 hodin
  • na celý prosinec je pak zámek uzavřen

Již tradičně je na konci zámeckého příkopu připravena lovecká střelnice, kde si mohou zájemci vyzkoušet střelbu z luku, praku nebo kuše, či vyzkoušet své dovednosti v boji. Používají se dřevěné meče odpovídající originálním.

Český Krumlov

Nádherný zámek v Českém Krumlově se vyplatí vidět i v podzimních barvách a je tak ideálním místem na výlet i během října a listopadu. Do konce října jsou k dispozici všechny okruhy  a většinu je možné navštívit i v týdnu.

  Francouzská riviéra

Rábí

Hrad Rábí vás učaruje i během podzimních měsíců a rozhodně stojí ho v tomto ročním období navštívit. Vybrat si můžete ze 4 prohlídkových tras, které jsou k dispozici vždy o víkendech.

Na samotném nádvoří hradu se mohou návštěvnici prohlédnout a vyzkoušet různé variace kuší, natáhnout si německý hever, vyzkoušet čínskou opakovačku nebo kuši, která místo šipek střílí kuličky.

Kašperk

Hrad Kašperk je pro podzimní výlet jako stvořený. Po celý říjen i listopad zůstává hrad veřejnosti otevřený a připravuje speciální listopadové prohlídky jako je prohlídka Život na hradě nebo prohlídka s kastelánem, který vám prozradí co na Kašperku zanechal Karel IV.

Švihov

Ani vodní hrad Švihov na podzim neusíná a naopak pořádá zajímavé akce, které se vyplatí navštívit. Do konce října je možné navštívit výstavu fotografií kostelů Jiřího Straška nebo dokonce v prosinci nabízí zimní prohlídky vhodné i pro hendikepované.

Díky velikosti nádvoří hradu Švihov je na něm střelnice, ve které je možné střílet z velké vzdálenosti. proto s mohou návštěvníci vyzkoušet střelbu z luku Attila a pro úspěšné střelce čeká talisman s vodní pannou.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PressExpress.cz

iZpravyDnes.cz

Novinky-Zpravy.cz 

Comment(0)