Vyholená hlava, piercing, zelen vlasy nebo lhostejnost či vybraný slovník vulgárních slov nejsou znaky dospělosti. Jedná se o průvodní jevy dospívání, které časem zmizí, bohužel v období, kdy je puberta u našeho dítěte na vrcholu, nezbývá nic jiného, než zatnout zuby a odolávat.

Co se děje s puberťákem?

V pubertě se u mladého člověka mění tělo i duše. Puberťáci hledají hranice svého vlastního já. Snaží se napodobovat své idoly, prožívají první lásky a trápení s ní, bouří se proti autoritám ve škole, doma i rodičů.  Stejně jako generace jejich rodičů poznávají co je křivda, zklamání a násilí.

Na rozdíl od rodičů však přichází jejich puberta o mnoho dříve vlivem životního stylu ve kterém jsou děti odmalička zahlcovány informacemi, které byly dříve považovány pouze za informace pro dospělé.

Moderní děti rodiče vychovávají mnohem volněji, než jsme byli vychováváni my. Je naprosto nemyslitelné, aby dítě dostalo na zadek. Dětem se od malička zvyšuje sebevědomí, svou suverenitu uplatňují i mimo rodinu. Výsledkem je naprostá neúcta k jakýmkoliv hodnotám, kritika všeho. Mnozí puberťáci si rovněž myslí, že dosáhnou všeho bez jakéhokoliv vlastního přičinění.

Moderní život puberťáků

Podíváte-li se zpět o dvě generace, spatříte několik nesrovnatelných rozdílů co se týče svobody projevu a rozhodování.  Oblečení po sourozencích a televize pouze za odměnu,  povinnost doma být do šesti, jinak následoval trest. Odmlouvali jsme a bouřili se také, ale ne nijak agresivně.

Dnes připravujeme děti již od narození na život ve virtuálním světě.  Izolace v kočárku, odpoledne po školce či po vyučování také. Děti nemají čas si hrát s vrstevníky, případně vlastně není ani s kým. Puberťáci už se nescházejí u sebe doma či na hřišti. Tráví čas u počítače a chytrých telefonů. Ke štěstí jim stačí život ve virtuálním světě. Důsledkem toho je fakt, že odmítají dospět, nejsou závislé na nikom a na ničem.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Finlist.cz

PR-clanky.cz

40plus.cz

  Jak poznat pohlaví dítěte

Related post

Sex, vztahy a rodina

Dnešní tátové

Zvířata

Pes a dítě, bude to fungovat?

Děti Poradna Zprávy

Nechte děti „pomáhat“

Comment(0)