
Současným hitem mezi způsoby cvičení je tzv. functinal training neboli funkční trénink. Lze jej definovat jako cvičení, které se snaží zapojit co nejvíc svalových skupin a napodobit při tom přirozený pohyb člověka. Mnoho lidí neví, co přesně si pod funkčním tréninkem představit. Proto si tento cvičební styl více přiblížíme.
více v článku...
Funkční trénink je komplexní
Na rozdíl od jiných druhů cvičení, zapojujete během funkčního tréninku co nejvíce svalů. Nezaměřujete se pouze na jedinou tělesnou partii ani se nesnažíte jen o nabytí svalové hmoty. Zásadní je komplexnost cvičení. Rovněž se objevují prvky zrychlení, zpomalení i stabilizace.
Jde hlavně o pohyb
Hlavními pohyby, k nimž během funkčního tréninku dochází jsou tah, tlak, předklon, dřep výpad a rotace. Pohybová pestrost působí zábavně a pro tělo je přirozená.
Přínosy funkčního tréninku
Toto cvičení vede ke zpevnění postavy, lepšímu držení těla, zvýšení naší relativní síly, ke vzájemné souhře svalových skupin a zlepšení koordinace. Běžné pohyby se díky funkčnímu tréninku snáze provádí (např. předklon, chůze). Funkční trénink rovněž může zamezit bolestem zad, protože tělo je během cvičení rovnoměrně zatěžováno.
Cvičební náčiní a cviky
Při funkčním tréninku se často používá např. Kettlebell činka, TRX, frekvenční žebřík, Rip Trainer, fitball, bosu a medicinbal. Nedílnou součástí funkčního tréninku je také cvičení s vlastním tělem. Mezi obvyklé cviky patří prvky strongmanských disciplín, kettlebell swing, házení medicinbalem, angličáky či různé výskoky. Cvičební tempo a náročnost cviků uzpůsobí instruktor vaší aktuální kondici a fyzickým možnostem.
Komu je funkční trénink určen?
Funkční trénink je druh cvičení nacházející uplatnění zvláště v rámci fyzioterapie. Je totiž vhodný k rehabilitaci. Obliba funkčního tréninku se však rozšířila i mezi sportovce, kulturisty a lidi toužící po zpevnění postavy. Věnovat se funkčnímu tréninku mohou muži i ženy. Nezbytná je úprava cviků instruktorem na míru vašemu zdravotnímu stavu a fyzické kondici.
Článek vznikl za odborné konzultace s Michaelou Karbanovou, která organizuje cvičení Rožnov