- Komerční sdělení -zeny
ZdravíCo to je funkční trénink?

Co to je funkční trénink?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Současným hitem mezi způsoby cvičení je tzv. functinal training neboli funkční trénink. Lze jej definovat jako cvičení, které se snaží zapojit co nejvíc svalových skupin a napodobit při tom přirozený pohyb člověka. Mnoho lidí neví, co přesně si pod funkčním tréninkem představit. Proto si tento cvičební styl více přiblížíme.

Funkční trénink je komplexní

Na rozdíl od jiných druhů cvičení, zapojujete během funkčního tréninku co nejvíce svalů. Nezaměřujete se pouze na jedinou tělesnou partii ani se nesnažíte jen o nabytí svalové hmoty. Zásadní je komplexnost cvičení. Rovněž se objevují prvky zrychlení, zpomalení i stabilizace.

Jde hlavně o pohyb

Hlavními pohyby, k nimž během funkčního tréninku dochází jsou tah, tlak, předklon, dřep výpad a rotace. Pohybová pestrost působí zábavně a pro tělo je přirozená.

Přínosy funkčního tréninku

Toto cvičení vede ke zpevnění postavy, lepšímu držení těla, zvýšení naší relativní síly, ke vzájemné souhře svalových skupin a zlepšení koordinace. Běžné pohyby se díky funkčnímu tréninku snáze provádí (např. předklon, chůze). Funkční trénink rovněž může zamezit bolestem zad, protože tělo je během cvičení rovnoměrně zatěžováno.

Cvičební náčiní a cviky

Při funkčním tréninku se často používá např. Kettlebell činka, TRX, frekvenční žebřík, Rip Trainer, fitball, bosu a medicinbal. Nedílnou součástí funkčního tréninku je také cvičení s vlastním tělem. Mezi obvyklé cviky patří prvky strongmanských disciplín, kettlebell swing, házení medicinbalem, angličáky či různé výskoky. Cvičební tempo a náročnost cviků uzpůsobí instruktor vaší aktuální kondici a fyzickým možnostem.

Komu je funkční trénink určen?

Funkční trénink je druh cvičení nacházející uplatnění zvláště v rámci fyzioterapie. Je totiž vhodný k rehabilitaci. Obliba funkčního tréninku se však rozšířila i mezi sportovce, kulturisty a lidi toužící po zpevnění postavy. Věnovat se funkčnímu tréninku mohou muži i ženy. Nezbytná je úprava cviků instruktorem na míru vašemu zdravotnímu stavu a fyzické kondici.

Článek vznikl za odborné konzultace s Michaelou Karbanovou, která organizuje cvičení Rožnov

Mohlo by se vám líbit

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...
- Komerční sdělení -zpravy

Jak si zabezpečit pasivní příjem do důchodu – tipy na získání pasivního příjmu

Pasivní příjem jsou vydělané peníze, které člověk získá bez práce. Tento způsob příjmu je cestou k finanční svobodě, a...

Už jste četli?

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek....
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje