- Komerční sdělení -zeny
Finance5 typů dlužníků - do které skupiny patříte vy?

5 typů dlužníků – do které skupiny patříte vy?

-

- Komerční sdělení -aktuality

Zadlužování už u nás dávno není nic výjimečného, ve skutečnosti je tomu spíše naopak. Valná většina českých obyvatel splácí minimálně jeden úvěr a statisíce z nich dokonce čelí třem a více exekucím. Ne každý se však k půjčkám staví stejně. Někteří lidé s nimi nakládají tak, aby s jejich pomocí dlouhodobě zlepšili svůj život, zatímco jiní si půjčují na luxusní životní styl, který si nikdy nebudou moci dovolit. Obecně se můžeme v Česku setkat s pěti základními “typy” dlužníků. Do které skupiny patříte vy?

1.  Zodpovědní dlužníci

Zodpovědné dlužníky si přeje snad každý věřitel. O půjčkách uvažují jen v souvislosti s nákupem opravdu důležitých věcí jako například auta nebo vybavení domácnosti. Před tím, než o ni vůbec požádají, si navíc důkladně propočítají, zda si ji vůbec mohou dovolit. Nedělá jim problém se na nějaký čas omezit, aby své závazky dokázali splatit včas. Obecně se však půjček nebojí, ale pokud jejich finanční situace není zrovna nejlepší, raději se jim obloukem vyhýbají.

2.  Lehkovážní dlužníci

Naprostým opakem zodpovědných dlužníků jsou ti lehkovážní. Na placení účtů mají vždycky dost času a půjčování pro ně není žádná velká zodpovědnost, dokud je na nějakou dobu neutlumí nějaká upomínka či obsílka. Obvykle se jedná o mladší muže, kteří si s penězi hlavu nedělají, a tak pochopitelně nemají žádný finanční rozpočet ani rezervu. Proč by tak měli, když je před nečekanými výdaji zachrání půjčka před výplatou?

3.  Chroničtí dlužníci

Ještě o něco horší skupinou jsou takzvaní chroničtí dlužníci, jinak řečeno shopaholici. Štěstí hledají v tom, že si koupí novou kabelku, boty nebo drahý kožešinový kabát. Sebevědomí získávají tím, že si na sebe navlečou své nejlepší úlovky a předvádějí se před ostatními. Na nakupování jsou psychicky závislí, ale jejich příjmy jim pochopitelně nestačí, a tak často využívají kreditní kartu, kontokorent nebo si berou nebankovní půjčky bez doložení příjmů. Na kontě obvykle mívají tolik různých úvěrů, že už ani neví, kde všude vlastně dluží.

4.  Hypoteční dlužníci

Samostatným druhem českých dlužníků jsou ti hypoteční. Zakládají si na tom, aby měli vlastní dům či byt, a vůbec jim nevadí se kvůli tomu zadlužit na několik desítek let. Kvůli splácení svého vysněného hnízdečka jim nedělá problém se dlouhodobě uskromnit, avšak ostatní druhy půjček jim připadají úplně zbytečné. Bydlení v podnájmu u nich nepřichází v úvahu.

5.  Zapřísáhlí odpůrci půjček

Tato skupina sice nezahrnuje dlužníky jako takové, ale určitě ji nesmíme opomenout, jelikož do ní spadá necelá polovina českých obyvatel. Kontokorenty, kreditní karty a spotřebitelské úvěry jdou absolutně mimo ně. Jakékoliv půjčky automaticky vnímají jako cestu do pekel, a tak se jim vyhýbají jako čert kříži. Když něco potřebují, tak si na to také našetří a k úvěru by se upsali pouze tehdy, kdyby se dostali do mimořádně obtížné životní situace a neměli žádnou jinou možnost.

 

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje