- Komerční sdělení -zeny
ZdravíÚrazy aneb šestinedělí

Úrazy aneb šestinedělí

-

- Komerční sdělení -aktuality

Fyzikální jednotka je míra veličiny, definovaná a přijatá mezinárodní konvencí. V současné době se používá soustava SI, v níž existuje sedm základních jednotek míry veličiny (metr, kilogram, sekunda, ampér, kelvin, mol a kandela), odvozené jednotky (získané ze základních jednotek), násobky a díly jednotek (získané předponami, např. kilometr, pikosekunda) a vedlejší jednotky (např. hodina, litr, minuta, elektronvolt).

Úrazy
Úrazy

A pak ještě existují pomocné jednotky specifického oborového charakteru. Třeba převod metrického systému do dětského vnímání je „2 m = o něco větší než tatínek“. Čas má v rodinném prostředí pomůcku obdobnou: Za 10 minut odpovídá „asi za jeden večerníček“, jednotka času v trvání 2 až 4 hodiny se zase v hospodské terminologii uvádí jako „tak na jedno dvě piva“ a ortopedická jednotka času je šest týdnů (neplést se šestinedělím po porodu).

Proč právě šest týdnů? Tak zaprvé je pravověrný ortoped totiž přesvědčen (patrně letitou zkušeností oprávněně), že hojení spojené s kostmi, vazy a chrupavkami je finálně dokončeno právě po šesti týdnech. Ať už jde o léčbu tzv. konzervativní (dlaha, sádra, ortéza) či invazivní (operace – otevřená či artroskopická) uslyšíte patrně od svého lékaře jako odpověď na dotaz k době možné plné zátěže tento časový údaj, v komplikovanějším případě (např. totální endoprotéza kyčelního nebo kolenního kloubu) jeho násobky.

A to i v případě, že se na operatéry budete snažit udělat dojem i příslibem užívání jimi samotnými doporučovaným lékem na rychlejší hojení Wobenzymem. Možná vám přiznají snahu, vysvětlí jednoznačná pozitiva enzymové terapie, ale ze svého nesleví. Samozřejmě uslyšíte, že z jejich strany je klidový režim jen doporučení, dodržování rekonvalescenčních postupů je jen na vás, ale pokud pak přijdete s komplikacemi, čekejte, že si vyslechnete svoje.

No a taky za druhé má těch šest týdnů psychologický význam pro ty, kterým buď nic není a vysedávání po čekárnách je jejich hypochondrickým koníčkem anebo jim z ortopedického pohledu nelze výrazněji pomoct, neb pokud si člověk celý pohybový aparát huntuje systematicky celoživotně, nelze od žádného mága, ani lékaře očekávat, že to za pár dní dá do pořádku mastičkami, injekcemi ani operativou.

A tak nejen ortopedové doufají, že šestitýdenní odstupy příslušného pacienta utrápí a on následně z jejich ambulance odpadne, anebo konečně vyslyší rady odborníka a pochopí, že osmdesátikilovou nadváhu, zcela zatuhlé klouby nebo úplně ochablé svalstvo je třeba začít řešit i jinak, než krémem s lokální působností.

Mohlo by se vám líbit

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a jejich světlu trvá tak dlouho, než dosáhne Země, je možné,...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality, na něž nedáte dopustit, nebo upřednostňujete ochutnávání nových, originálních chutí,...
- Komerční sdělení -zpravy

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Už jste četli?

Pozorování hvězd je jako pohled do minulosti

Vzhledem k tomu, že hvězdy jsou tak daleko a...

Nejlepší speciality pro adventní čas? Vánočka a éclairky z pekařství PAUL políbené francouzským šarmem

Klasika, nebo experiment? Ať už milujete tradiční vánoční speciality,...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje