O syndromu vyhoření jste pravděpodobně slyšeli. Jedná se o chorobu, se kterou není radno si zahrávat. Člověk se z ní totiž dostává daleko hůř než například z klasické angíny, která trápí především během zimy. Jelikož je však syndrom vyhoření důvodem nadměrné a dlouhotrvající vyčerpanosti, respektive je důvodem dlouhotrvajícího pracovního vytížení, lze mu předcházet. Jenže jak? Existuje naštěstí rovnou několik tipů, jak se takzvané “únavě z práce”, která se protkává i do osobního života, vyhnout.
Je důležité snížit si své nároky
Nemluvíme tu o nárocích na ostatní, ale o nárocích na sebe samotné. Každý člověk má jisté nároky, které chce naplnit. Jenže mnozí lidé (především ti houževnatí a cílevědomí) mají nároky na sebe samotné až přehnané a příliš vysoké. A naplňování těchto nároků je velice vyčerpávající, proto je třeba si uvědomit, že je dobré trochu polevit. Snižte své nároky a efektivně se tak vyhněte syndromu vyhoření, který je možná i vaším strašákem ve skříni.
Mějte stanovené priority
Priority si člověk musí stanovit za jakýchkoli okolností. Pouze díky stanoveným prioritám nebude bloudit v davu a nebude plýtvat svou energií. Pokud budou stanovené priority, člověk bude rázem soustředěný jen na ty podstatné činnosti a na nic jiného.
Nebojte se rad
Mnozí lidé se domnívají, že všechno musí udělat sami, a to dokonce i ve chvíli, kdy si nevědí rady. Jenže když si člověk neví rady, ztrácí mnoho času tím, že hledá odpověď a návod, jak na to. Jenže tím se opět vysiluje a práce se pro něj rázem stává stresující. A i to je důvodem vzniku syndromu vyhoření, bohužel. Proto se nebojte požádat o radu, pokud si nevíte rady. Vaše práce bude efektivnější, navíc syndrom vyhoření se stane něčím nereálným ve vašem případě.
Další tipy, jak se vyhnout syndromu vyhoření
- Za každé situace myslete pozitivně.
- Pravidelně doplňujte energii.
- Mějte zdraví na prvním místě.