- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiNovruz: ázerbájdžánská tradiční oslava nového roku a příchodu jara

Novruz: ázerbájdžánská tradiční oslava nového roku a příchodu jara

-

- Komerční sdělení -aktuality

20. či 21. března některé národy neoslavují pouze začátek jara, ale také začátek nového roku. S tím je spojený Novruz, tedy tradiční perský svátek, který oslavuje nové začátky a má kořeny v monoteistickém náboženství zarathuštrismu.

Svátek Novruz, který lze přirovnat ke křesťanským oslavám Vánoc či Velikonoc, se slaví v několika zemích jihozápadní Asie a jihovýchodní Evropy. V Ázerbájdžánu je tato 3 tisíce let trvající tradice dokonce považována za nejstarší a nejdůležitější svátek vůbec. Volným překladem je Novruz „nový den“, který ukazuje starověké tradiční oslavy Ázerbájdžánců.

Čtyři týdny, čtyři elementy

V Ázerbájdžánu se Novruz slaví po celý měsíc. V každém ze čtyř týdnů, konkrétně vždy v úterý, se konají oslavy jednoho ze čtyř elementů, jimiž jsou oheň, voda, vítr a země. Během tohoto období Ázerbájdžánci připravují své obydlí k oslavám. Dělají velký úklid, sázejí stromy a květiny, malují vajíčka, připravují národní jídlo a pečou sladké moučníky např. pachlavu, šakerburu a gogal.

Podle ázerbájdžánských tradic představuje první ze čtyř úterků vodu. V tento den voda vše čistí. Další týden souvisí s ohněm. Dle tradice se skákáním přes oheň lidé zbaví všech špatných myšlenek či nemocí a začnou nový rok bez jakýchkoliv obav. Předposlední úterý je věnované větru. Ázerbájdžánci věří, že síla větru v tento den předurčuje i sílu následujícího roku. Poslední týden oslavuje zemi. Dle tradice v úterý před oficiálním začátkem jara příroda znovu ožívá. Ázerbájdžánci považují tento týden za nejdůležitější ze všech čtyř a drží zvláštní tradice.

Vyvrcholení svátku

Večer před samotným svátkem Novruz navštěvují Ázerbájdžánci hřbitovy a hroby svých příbuzných. Následně se rodiny schází u velkých stolů obložených jídlem a pitím, aby byl nový rok řádně bohatý. Výzdoba slavnostního stolu má být dle ázerbájdžánské tradice velmi pestrá. Nesmí chybět chonča tedy velký stříbrný či měděný podnos, na kterém jsou rozloženy semeni – zelené výhonky ze semen pšenice obvázané červeným provázkem, svíčky a barevná vejce v počtu členů rodiny. Slavnostní tabule by měla být sestavena alespoň ze sedmi chodů.

Během svátku Novruz probíhají v Ázerbájdžánu také různé ceremoniály. Ázerbájdžánci hrají tradiční hry, zpívají písně a na veřejných místech se konají zápasy. Během oslav nesmí chybět ani komické vystoupení s postavami, které představují konflikt mezi zimou a jarem. Tradičně tento souboj vyhraje postava jara a tím je příchod jara slavnostně zahájen. Novruz je v Ázerbájdžánu považovaný za státní svátek a lidé mají pracovní volno celý týden.

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje