- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodySvět Ženy doporučuje výživového poradce

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

-

- Komerční sdělení -aktuality

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

S nabídkou výživového poradenství či jídelníčků na míru se v jarním období potkáváme na každém kroku a v každém magazínu. Cesty, jak realizovat naše představy vypadat v létě co nejlépe, jsou však různé. My, co se poradenstvím v oblasti zdravé životosprávy zabýváme, nasloucháme osobním příběhům našich klientů, probíráme jejich zkušenosti s dietami, poradci či jen prodejci zázraků. Pojďme se spolu těmito službami trochu probrouzdat…

Kdo vlastně výživového poradce vyhledává?

vyzivovy poradce svet zeny

Setkáváme se s několika cílovými skupinami lidí. Povětšinou to jsou lidé, kteří už vyzkoušeli na poli diet mnohé tzv. „chroničtí dietáři“, kteří opakovaně zkoušejí další a další služby a přístupy a opakovaně selhávají. Pak jsou to „nováčci“, kteří se právě rozhodli pod vlivem nejrůznějších životních situací (sedavé zaměstnání, narození dítěte, konec sportovní činnosti, nemoc) hubnout a chtějí poradit, jak nejlépe. Dále služby výživových poradců vyhledávají lidé s alergiemi či nesnášenlivostmi potravin, kteří mají ve svém rejstříku potravin řadu omezení a potřebují poradit se skladbou jídelníčku. Pak také ti, kteří se např. rozhodli pro jiný směr stravování např. stát se vegetariánem a nevědí, jak na to. Klienti ze skupiny, kterou osobně mám nejraději, chtějí změnit svůj životní styl, aby se cítili a vypadali lépe včetně jídelníčku a přicházejí, neboť se neorientují v záplavě mnohdy protichůdných doporučení.

A kdo služby výživového poradce nabízí?

Také tady máme široký výběr – od těch, kteří reagují na poptávku po rychlém zhubnutí, on-line jídelníčku apod. – těch je bohužel nejvíce až po ty, kteří ve výživovém poradenství vidí něco více než jen spočítaný jídelníček či již mají zkušenosti s rychlým hubnutím s následným jojo efektem za sebou. Stravovací návyky patří do celého souboru postojů a chování, který můžeme nazvat životním stylem. Pokud se rozhodneme změnit jídelníček a pokud chceme být úspěšní, musíme změnit přístup k sobě samému, a to v dnešní rychlé době, není vůbec jednoduché. A tak, jak se leckdo z našich klientů ke kilogramům navíc několik let propracovával, tak i cesta zpět žádá čas a trpělivost.

Není samozřejmě těžké někoho rychle zhubnout, ale pokud chceme, a to jistě chceme, aby nás naši klienti dále doporučovali svým známým, změny musí být trvalejší. Každá změna v našem životě je závislá na naší motivaci, na našem rozhodnutí ke změně. Výživový poradce by měl být i dobrým psychologem, měl by vědět, jak klienta motivovat, jak ho oslovit, jak ho postupnými kroky provést procesem změny, inspirovat ho.

Sestavený jídelníček není zárukou úspěšného hubnutí. Může vést k rychlému zhubnutí, ale trvalejší změnu stravovacích návyků nevyvolá. K tomu každý z nás potřebujeme určité znalosti a to je právě jedna z věcí, pro kterou lidé výživového poradce vyhledávají. Návody, jak počítat kalorie, ukázkové jídelníčky na nejrůznější roční období na nás vyskakují z mnoha časopisů. Rady jsou dostupné na každém kroku, ale přesto nestačí ke zhubnutí.

Ten správný výživový poradce ví něco víc, ne o cenách nejrůznějších doplňků stravy, které nabízí, ale o výživě jako takové. Zná základní výživové kategorie, orientuje se v nabídce potravin na našem trhu, zná vhodné a výhodné kombinace potravin, doporučí, jak je upravovat.

Častou námitkou klientů vůči zdravému hubnutí je časová náročnost výběru a přípravy potravin. A tady jsme my výživoví poradci v roli „kouče“, probíráme denní ev. pracovní režim klienta a hledáme časové rezervy. Zaneprázdněný a vystresovaný klient s rozepsaným jídelníčkem v ruce nemá velkou naději na úspěšné hubnutí. Je to na nás, abychom klienta správně motivovali a vnímali jeho životní realitu. Na někoho platí apel na zdravotní důsledky nezdravého životního stylu, pro ty mladší je výzvou jejich kondice a vzhled. Proto dobrý výživový poradce by měl být dobrý psychologem, naslouchat a každému klientovi individuálně nabídnout služby na míru, ne jen počítačem sestavený jídelníček.

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

Mohlo by se vám líbit

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že tlumí bolest a snižuje tělesnou teplotu. Vyhledávají ji zejména pacienti trpící...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně mé kamarádce a jejímu manželovi, který byl na naší svatbě...
- Komerční sdělení -zpravy

Plácne se letos Ježíšek přes kapsu a nadělí vám nový byt?

Letošní Vánoce mohou patřit mezi ty, na které nikdy nezapomenete! Důvod k tomu je ryze prozaický. Možná půjde o poslední...

Už jste četli?

Trpíte bolestí?

Paracetamol má analgetické a antipyretické účinky, což znamená, že...

Fotokoutek na svatbu byl skvělou volbou

Fotokoutek na svatbubyl rozhodně skvělou volbou. Nápad patřil původně...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje