- Komerční sdělení -zeny
Rady a NávodySvět Ženy doporučuje výživového poradce

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

-

- Komerční sdělení -aktuality

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

S nabídkou výživového poradenství či jídelníčků na míru se v jarním období potkáváme na každém kroku a v každém magazínu. Cesty, jak realizovat naše představy vypadat v létě co nejlépe, jsou však různé. My, co se poradenstvím v oblasti zdravé životosprávy zabýváme, nasloucháme osobním příběhům našich klientů, probíráme jejich zkušenosti s dietami, poradci či jen prodejci zázraků. Pojďme se spolu těmito službami trochu probrouzdat…

Kdo vlastně výživového poradce vyhledává?

vyzivovy poradce svet zeny

Setkáváme se s několika cílovými skupinami lidí. Povětšinou to jsou lidé, kteří už vyzkoušeli na poli diet mnohé tzv. „chroničtí dietáři“, kteří opakovaně zkoušejí další a další služby a přístupy a opakovaně selhávají. Pak jsou to „nováčci“, kteří se právě rozhodli pod vlivem nejrůznějších životních situací (sedavé zaměstnání, narození dítěte, konec sportovní činnosti, nemoc) hubnout a chtějí poradit, jak nejlépe. Dále služby výživových poradců vyhledávají lidé s alergiemi či nesnášenlivostmi potravin, kteří mají ve svém rejstříku potravin řadu omezení a potřebují poradit se skladbou jídelníčku. Pak také ti, kteří se např. rozhodli pro jiný směr stravování např. stát se vegetariánem a nevědí, jak na to. Klienti ze skupiny, kterou osobně mám nejraději, chtějí změnit svůj životní styl, aby se cítili a vypadali lépe včetně jídelníčku a přicházejí, neboť se neorientují v záplavě mnohdy protichůdných doporučení.

A kdo služby výživového poradce nabízí?

Také tady máme široký výběr – od těch, kteří reagují na poptávku po rychlém zhubnutí, on-line jídelníčku apod. – těch je bohužel nejvíce až po ty, kteří ve výživovém poradenství vidí něco více než jen spočítaný jídelníček či již mají zkušenosti s rychlým hubnutím s následným jojo efektem za sebou. Stravovací návyky patří do celého souboru postojů a chování, který můžeme nazvat životním stylem. Pokud se rozhodneme změnit jídelníček a pokud chceme být úspěšní, musíme změnit přístup k sobě samému, a to v dnešní rychlé době, není vůbec jednoduché. A tak, jak se leckdo z našich klientů ke kilogramům navíc několik let propracovával, tak i cesta zpět žádá čas a trpělivost.

Není samozřejmě těžké někoho rychle zhubnout, ale pokud chceme, a to jistě chceme, aby nás naši klienti dále doporučovali svým známým, změny musí být trvalejší. Každá změna v našem životě je závislá na naší motivaci, na našem rozhodnutí ke změně. Výživový poradce by měl být i dobrým psychologem, měl by vědět, jak klienta motivovat, jak ho oslovit, jak ho postupnými kroky provést procesem změny, inspirovat ho.

Sestavený jídelníček není zárukou úspěšného hubnutí. Může vést k rychlému zhubnutí, ale trvalejší změnu stravovacích návyků nevyvolá. K tomu každý z nás potřebujeme určité znalosti a to je právě jedna z věcí, pro kterou lidé výživového poradce vyhledávají. Návody, jak počítat kalorie, ukázkové jídelníčky na nejrůznější roční období na nás vyskakují z mnoha časopisů. Rady jsou dostupné na každém kroku, ale přesto nestačí ke zhubnutí.

Ten správný výživový poradce ví něco víc, ne o cenách nejrůznějších doplňků stravy, které nabízí, ale o výživě jako takové. Zná základní výživové kategorie, orientuje se v nabídce potravin na našem trhu, zná vhodné a výhodné kombinace potravin, doporučí, jak je upravovat.

Častou námitkou klientů vůči zdravému hubnutí je časová náročnost výběru a přípravy potravin. A tady jsme my výživoví poradci v roli „kouče“, probíráme denní ev. pracovní režim klienta a hledáme časové rezervy. Zaneprázdněný a vystresovaný klient s rozepsaným jídelníčkem v ruce nemá velkou naději na úspěšné hubnutí. Je to na nás, abychom klienta správně motivovali a vnímali jeho životní realitu. Na někoho platí apel na zdravotní důsledky nezdravého životního stylu, pro ty mladší je výzvou jejich kondice a vzhled. Proto dobrý výživový poradce by měl být dobrý psychologem, naslouchat a každému klientovi individuálně nabídnout služby na míru, ne jen počítačem sestavený jídelníček.

Svět Ženy doporučuje výživového poradce

Mohlo by se vám líbit

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici popularity tak dlouho, jako právě produkty olivových hájů. Když se...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a nevíte si s nimi rady? Zdravý životní styl, pohyb a minimalizovat...
- Komerční sdělení -zpravy

Tipy, jak konečně dodržet obávaná předsevzetí

Je to tady, nový rok a s ním nový začátek. Jinými slovy období, kdy si nemálo z nás řekne ono slavné...

Už jste četli?

Italský olivový olej má tradici už od dob antického Říma

V dějinách je jen málo plodin, které vydrží na špici...

Co nabízí přístrojová neinvazivní péče o tělo?

Potýkáte se s nedostatky v podobě tukových polštářků či celulitidy a...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje