Máte náročné období? Těžko se vám usíná a v noci vás probouzí neustálý tok myšlenek? Přechodná nespavost čas od času potrápí každého. Pokud však trvá i několik týdnů, může napáchat nemálo škod. Proto zatočte s nespavostí dříve, než vám způsobí psychické nebo fyzické problémy. Naštěstí i nespavost má řešení. Osvědčené rady a vyzkoušené tipy se dozvíte na následujících řádcích.

Nespavost neboli insomnie je jednou z devadesáti různých poruch spánku. Jedná se přitom o vůbec nejrozšířenější spánkovou poruchu. Možná vás to překvapí, ale v současnosti trápí až dvě pětiny populace, a to rozhodně není malé číslo. Odborníci dokonce mluví o tom, že problémy se spánkem představují globální epidemii. Bohužel pouze méně než třetina nespavců hledá pomoc. A co je horší? Někteří se snaží problémy vůbec nevidět. Nespavost přitom může vést k řadě problémů – od poruchy pozornosti, problémů s pamětí, pocitů úzkosti, přes deprese až ke kardiovaskulárním onemocněním.

Jak poznat nespavost?

O nespavosti mluvíme, pokud nás trápí dlouhé usínání, probouzení se během noci, nebo časné ranní probouzení. Pokud se některý z těchto projevů nespavosti u vás objevil a trvá už několik týdnů, s největší pravděpodobností se jedná o akutní insomnii. Nespavost se navenek mimo jiné projevuje například únavou, změnou nálad, podrážděností či bolestí hlavy.

Léčba nespavosti

Na nespavost někdy stačí jen pár změn v životním stylu a vše je opět v normálu. Ne vždy ale tomu tak je. Bohužel někdy to chce víc. V zásadě rozlišujeme farmakologickou a nefarmakologickou léčbu nespavosti. Trápí-li vás ovšem nespavost zatím poměrně krátce, rozhodně se vydejte cestou bez prášků na spaní, neboť z tohoto kruhu se později jen stěží dostává.

Nefarmakologické řešení nespavosti

Léčba nespavosti bez prášků na spaní na předpis zahrnuje široké spektrum řešení. Co je ale nejdůležitější, je dodržovat pravidelný spánkový režim. Dále můžete využít bohatství přírody a bylinek na spaní. V neposlední řadě hraje velkou roli i prostředí, ve kterém se pohybujeme, a samozřejmě i kde usínáme.

  Žena a operace očí

Spánková hygiena

Spánkovou hygienou se označují pravidla, která by měl dodržovat každý, kdo má problém se spánkem, a rovněž ten, kdo je denně vystaven stresu. A co spánková hygiena obnáší? V zásadě byste neměli chodit do postele pracovat nebo si číst. Do postele zkrátka jděte, až jste ospalí a chcete spát. Kromě toho se ale snažte dodržovat stejný čas, kdy uleháte a kdy vstáváte, a to platí i o víkendu nebo dovolené. Zapomeňte na poobědový šlofíček a naopak se snažte prospat 7 až 8 hodin během noci. Nemůžete-li usnout déle než 30 minut, vylezte z postele a zkuste si chvíli číst nebo poslouchat oblíbenou relaxační hudbu.

Ideální podmínky

K ideálním podmínkám v ložnici patří teplota okolo 18 až 20 °C a dobře vyvětraná místnost. V místnosti by mělo být ticho a tma. Stáhněte si proto žaluzie a zbavte se všech rušivých prvků. Stejně tak byste neměli usínat s mobilním telefonem u hlavy. Elektronické přístroje zkrátka do ložnice nepatří.

Zdravý životní styl

K dobrému spánku vám rozhodně nepomůže těžké a tučné jídlo před spaním. Podobně na tom jsou i kofeinové nebo alkoholické nápoje. Pár skleniček vína vám sice zprvu pomůže usnout, během noci však hrozí probouzení se a náročnější usínání. Základem kvalitního spánku je kromě zásad spánkové hygieny i pestrá a vyvážená strava. Spánku samozřejmě nepomáhá ani kouření. Pravidelný pohyb po ránu nebo během dne spánku jedině prospěje. Navečer si ale raději dopřejte nějaké relaxační či meditační cvičení.

Bylinky na spaní

Bylinky dobře znaly již naše babičky. Doma jim proto nikdy nechyběla meduňka lékařská nebo kozlík lékařský. Čaj z těchto dvou bylinek má příznivý vliv na usínání, zmírnění stresu a zklidnění. Meduňka a kozlík ovšem nejsou jediné bylinky na spaní. Svou vůní pomáhá zklidnit nervovou soustavu i levandule lékařská. Sice se to o chmelu málo ví, ale i chmel obecný prospívá spánku. Jestliže však chcete zaručenou kombinaci bylinek, vyzkoušejte Dreamly. Tento přírodní produkt obsahuje vysoce kvalitní práškový extrakt z meduňky lékařské, kozlíku lékařského, šafránu setého a mučenky pletní. Kromě toho v něm nechybí ani aminokyselina l-tryptofan, která velmi napomáhá lepšímu usínání.

Hormon melatonin

Hormon melatonin nebo též spánkový hormon je zodpovědný za náš spánkový režim. Během dne se v těle vyskytuje hormon serotonin, který se s příchodem večera přeměňuje na hormon melatonin. K tomu, abychom v těle měli dostatek tohoto hormonu, musíme pravidelně doplňovat aminokyselinu l-tryptofan. Do svého jídelníčku proto nezapomeňte zařadit kešu oříšky, avokádo, vajíčka, mléko nebo maso. Potřebnou dávku l-tryptofanu  pro rychlejší usínání mimo jiné získáte i ve dvou kapslích Dreamly.

  Magazín pro zdravý život

Farmakologická léčba nespavosti

Farmakologická léčba, jak už název napovídá, využívá léků a chemie. Když se podíváte do historie, ani tehdy nebyly výjimkou látky používané k navození spánku. Zatímco dříve byl jako sedativum využíván alkohol, později se na trhu s léky objevily barbituráty, které ovšem způsobovaly závislost a měly řadu vedlejších účinků. Později je vystřídaly benzodiazepiny, kde je riziko závislosti oproti barbiturátům menší, přesto tam je. Aktuálně je mezi prášky na spaní na předpis k dostání již třetí generace hypnotik.

Vedlejší účinky

Obecně platí, že žádné léky na spaní na předpis nejsou bezpečné. Jestliže začnete prášky užívat, po nějaké době vám již daná dávka nebude stačit, přesto však bez svého léku neusnete. To často vede k začarovanému kruhu a vytvoření závislosti na prášcích na spaní. Prášky na spaní dále mohou vyvolat i bolesti hlavy či břicha, závratě, plynatost, únavu, celkovou slabost či pocity úzkosti. Proto vždy v první řadě raději zkuste cestu nefarmakologické léčby nespavosti.

Post by admin

Comment(0)