- Komerční sdělení -zeny
ZajímavostiSportujte při menstruaci, stačí upravit tempo

Sportujte při menstruaci, stačí upravit tempo

-

- Komerční sdělení -aktuality

Při menstruaci naše tělo prochází změnami. Nálada se střídá jako na horské dráze, jsme nafouklé, bolí nás břicho a celkově je všechno tak nějak špatně. A co teprve, když nás čeká pravidelný trénink, ale z postele se ne a ne vykopat. Na jakou fyzickou aktivitu se v tomto období zaměřit? A je vůbec vhodné cvičit?

Poslouchejte své tělo a nenuťte se do vrcholových výkonů

Menstruace někdy dokáže zhatit plány, přitom se ale chceme hýbat i v tomto období. Co s tím? Většina odborníků se shoduje, že není třeba se omezovat, ale zároveň je dobré ve zvýšené míře poslouchat tělo. Vliv na to, jak se cítíme, má celková kondice, míra bolesti, hladina hormonů a psychické rozpoložení.

V základu je dobré vědět, jak menstruační cyklus funguje. Neskládá se jen z krvácení, jde o komplexní procesy v těle každé ženy. Během jednotlivých fází se můžeme cítit rozdílně, protože dochází ke změnám v pohlavních orgánech, ale také na psychické úrovni. Menstruační cyklus může být různě dlouhý, obvykle trvá 21–35 dnů. 

C:\Stahujeme\svet-zeny.cz_shopkilpi_cz_01.jpg

Během menstruační fáze, která může trvat až 7 dnů, potřebujeme více odpočívat a déle spát. Je to přirozené, protože se z těla odplavuje krev, která zapříčiňuje snižování hladiny železa a s tím spojenou únavu. Pohybu se ale nevyhýbejte. 

Správná aktivita vám zvedne náladu a uleví od bolestí

Při pohybu se do těla vyplavuje takzvaný hormon štěstí neboli endorfin a pomůže nám vyzrát nad výkyvy nálad. Při fyzické aktivitě je sice proudění krve silnější, ale právě rychlejší cirkulace uvolňuje křeče v podbřišku. Potem navíc dostaneme pryč z těla přebytečnou vodu, která se v nás před začátkem menstruace nahromadila a přispívá k nafouklému břichu.

Pokud cvičíte jógu, vynechte dynamické sestavy a obrácené pozice a zkuste pomalejší cviky. Doporučuje se také pilates nebo plavání. Jestli se nechcete tísnit v uzavřených prostorách, vyrazte na delší procházku. 

C:\Stahujeme\svet-zeny.cz_shopkilpi_cz_02.jpg

Speciálně v podzimním období dbejte proto na kvalitní oblečení, abyste v období svých dnů neprochladli. Oblečte se ideálně do několika tenkých vrstev. Na delší vycházky se budou hodit turistické kalhoty, v chladnějších dnech vás ochrání před profouknutím softshellová bunda.

Autor článku: Pavla Melenová

Mohlo by se vám líbit

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především z Japonska a Korey, zapomínáme většinou na to, že za...

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...
- Komerční sdělení -zpravy

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...

Už jste četli?

Těžká puberta aneb kdy začít pečovat o mladou pleť?

Když žasneme nad sametově krásnou pokožkou žen z východu, především...

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje