- Komerční sdělení -zeny
CestováníSituace, které vám mohou zaplatit zkaženou dovolenou

Situace, které vám mohou zaplatit zkaženou dovolenou

-

- Komerční sdělení -aktuality

Chystáte se na zimní exotickou dovolenou? Pokud vás potká nepříjemná situace v podobě zpožděného letu nebo změny objednaného hotelu, nemusíte ihned propadat panice, že jste promrhali našetřené peníze za zkaženou dovolenou. Zpoždění letu vám totiž může zaplatit letenku – ve většině případech se finanční odškodnění za zpožděný let do exotických destinací pohybuje ve stejné výši jako samotná cena letenky, v přepočtu až 15 000 Kč! Pokud vás navíc ubytují v jiném hotelu, než který jste si zaplatili, vzniká vám nárok až na 25% slevu z celkové ceny zájezdu! 

Kdo zaplatí kompenzaci za zpožděný let? Letecká společnost nebo cestovní kancelář?

Pokud si objednáte zájezd od cestovky, očekáváte, že celá dovolená proběhne bez komplikací. Co ale dělat v případě, že nečekané komplikace nastanou již na samém začátku dovolené, a to na příklad kvůli zpožděnému letu? Nejen, že je zdlouhavé čekání na letišti nepříjemnou zkušeností, ale kvůli zpoždění můžete přijít i o část dovolené. Jestliže tato situace nastane, kdo je tedy povinen, za předpokladu splnění základních podmínek, vám vyplatit finanční odškodnění?

Kompenzaci za zpožděný let je povinna vyplácet letecká společnost, a to i v případě, že je let zakoupen jako součást zájezdu od cestovní kanceláře. Cestovní kancelář má pak odpovědnost za celý zbytek pobytu. Vzniklý nárok je tedy nutné uplatnit u leteckého dopravce, nikoliv u cestovní kanceláře.

Kdy vzniká nárok na finanční odškodnění za zpožděný let a jaká je jeho výše?

Nárok na finanční kompenzaci za zpožděný let vzniká za splnění podmínek stanovených nařízením Evropského parlamentu a Rady EU č. 261/2004. Let musí být zpožděn na příletu do cílové destinace o více než 3 hodiny. Zároveň musí být provozován evropským dopravcem, nebo musí začínat z místa Evropské unie. Let však nesmí být zpožděn z důvodu mimořádné okolnosti (např. kvůli nepřízni počasí).

Výše kompenzace se odvíjí od letové vzdálenosti, nikoliv od počtu hodin strávených na letišti nebo od délky celkového zpoždění. Zjednodušeně se dá říci, že čím dál letíte, tím vyšší bude částka finanční kompenzace:

  • 250 eur – při letu kratším než 1 500 km,
  • 400 eur – jestliže se jedná o let delší než 1 500 km v rámci Evropské unie, Norska, Islandu a Švýcarska, nebo mimo Evropskou unii při letu v rozmezí od 1 500 km do 3 500 km,
  • 600 eur – let delší než 3 500 km.

Reklamace dovolené

Co se týče samotného pobytu na dovolené, za něj je již zodpovědná cestovní kancelář. Jestliže jste byli ubytováni v jiném hotelu, než jste si z katalogu cestovní kanceláře vybrali, nebo vám bylo naservírované zkažené jídlo, vzniká vám nárok na slevu z celkové ceny zájezdu. Sleva se pohybuje ve výši od 5 % až do 50 % podle závažností nedostatků a vad.

Rady: 

  • Při podpisu smlouvy o zájezd si dávejte pozor, aby vámi vybraný hotel byl ve smlouvě specificky zapsán (název, počet hvězdiček). 
  • Dojde-li kvůli požití zkaženého jídla v rámci stravovacího programu v hotelu ke zdravotním problémům, zajistěte si od místního lékaře potvrzení o zdravotních komplikacích a veškeré problémy oznamte delegátovi cestovní kanceláře.

Jak kompenzaci získat?

Jestliže se ocitnete ve výše popsaných situacích, je důležité si opatřit relevantní důkazy k následnému prokazování. Reklamaci si poté můžete vyřídit sami. Pokud na vaše žádosti však letecká společnosti či cestovní kancelář nereaguje, nebo si nevíte rady, obraťte se na společnost Vaše Nároky.cz, která vám pomůže vyzískat váš nárok! 

Mohlo by se vám líbit

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich vývoje? Každý sice máme svůj vlastní vkus, ale mnohé rady...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v závislosti na módních trendech, ikonách a lidském smýšlení a chápání...
- Komerční sdělení -zpravy

Ratanový nábytek zažívá velký návrat: proč si ho pořídit?

Ratanový nábytek se opět vrací do módy a není proto divu, že se s ním můžeme v interiérech i...

Už jste četli?

Trendy v bydlení

Jaké jsou trendy současného bydlení? Přispěla covidová situace do jejich...

Jak na dokonale hladkou pokožku bez chloupků?

Ideál ženské krásy se v průběhu dějin mění v...
- Komerční sdělení -zpravy

Mohlo by se vám líbitNebo ne?
Redakce doporučuje