Na vegetariány už dávno není pohlíženo jako na podivíny. Většina lidí odlišný styl života a stravování u druhých toleruje, aniž by se nad tím nějak negativně pozastavovali a snažili se prosadit svou vlastní pravdu. Samozřejmě, najdou se lidé, kteří bezmasý způsob života odsoudí, většinou je to ale z neznalosti faktů.
Kdo je to vlastně vegetarián? Člověk, který nekonzumuje maso. Co se týká ostatních potravin živočišného původu, u těch je to více méně individuální, většina vegetariánů neodmítá vejce, mléčné výrobky ani další výrobky živočišného původu, nebo si mezi nimi vybírají ty své.
Důvody vegetariánství
Proč se vlastně člověk stane vegetariánem? Důvodů může být několikero. Pro mnoho lidí jsou silnou motivací etické důvody. Zvíře pro ně není zbožím ani potravinou, nýbrž svobodnou bytostí. Zkrátka se jim jíst maso příčí z rozumových pohnutek, nechtějí se podílet na utrpení zvířat ve velkochovech a na jatkách.
Další skupinou jsou strávníci, kterým maso přestalo chutnat. I to se může stát. Zjistí, že se bez něj bez problémů obejdou. Bývá to stav trvalý nebo přechodný, je možné, že jednoho dne opět dostanou na maso chuť a zařadí jej do svého jídelníčku.
Ekologické důvody veganství rozhodně také nejsou zanedbatelné. Chov zvířat ve velkém zatěžuje naše prostředí, živočišná výroba vyžaduje mnohonásobně větší energetické zdroje a naložit je nutno i s odpady, které vznikají. Věděli jste, že na pozemku o výměře 2 hektary se uživí pouze jeden člověk nevegetarián, ale stejná plocha uživí až 14 vegetariánů? Nad tím je určitě na místě se zamyslet.
V dnešní době to jde poměrně snadno
Současná doba přináší reálné možnosti pro to žít etičtěji a ekonomičtěji. Stačí chtít. Vegetariánství neznamená jíst jako doposud a pouze vynechat maso. Jídelníček je nutno sestavit tak, aby v něm nechyběly důležité prvky, ale není to nic extra složitého ani drahého. Stačí se nad svou stravou více zamyslet a být otevření novým informacím.