Máte rádi kafe a nedovedete si bez něj představit jeden jediný den? Tak to nejspíše víte, že není káva jako káva. Pravý milovník se asi těžko spokojí s „turkem“, ale bude chtít opravdu kvalitní kávu, na které bude péče poznat první ochutnáním.

French press
Avšak kvůli tomu není třeba nákladných kávovarů či automatů, vystačíte si se svou vlastní silou a magickým french pressem. Přístrojem, který tu s námi je již několik století a je neprávem opomíjen, ačkoliv dokáže vytvořit skoro dokonalé espresso, aniž by vyžadoval elektřinu.
French press jako takový se poprvé objevil v 18. století ve Francii, a okamžitě zde získal velikou popularitu. Původně se jednalo o celokovové zařízení, později – v roce 1929 – se poprvé objevil french press v podobě, jakou známe dnes. Ve světě je znám pod různými názvy, ale stále se jedná o jeden a ten samý přístroj.
Jak to, že je káva z french pressu tak dobrá? Princip je jednoduchý, káva se v nádobě louhuje a následně se rozemletá káva vyfiltruje. Avšak na rozdíl od jiných metod zde není použit filtrační papír, ani nedochází k vypařování, a proto se mnohdy říká, že káva z french pressu je ta nejopravdovější a nejlahodnější.
A jak že se vlastně dělá lahodná káva ve french pressu? Je to jednoduché. Skleněnou nádobu si předehřejte, nasypte do ní namletou kávu – ideálně na hrubost „french press“ – a zalijte ji vodou o teplotě asi 93 °C. Kávu dobře promíchejte a přiklopte filtrem, aby lehce zajel pod hladinu s kávovou krustou. Po asi třech až 4 minutách opatrně stlačte píst se sítkem a všechnu kávu přelijte, aby se již dále neluhovala.
Při přípravě kávy ve french pressu se však držte několika zásad. Používejte jednodruhovou kávu. Pokud nemáte konvici, která ukazuje teplotu, můžete ji nechat úplně „dojít“ a nechat asi půl minuty odstát. A zejména buďte opatrní při stlačování pístu – stlačujte ho pomalu, v opačném případě byste se mohli kávou nehezky opařit.