Čaj je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších nápojů napříč celou zemí. I když pro mnohé je běžnou součástí života a nepřikládají mu větší význam, jeho historie je vskutku bohatá. Co se za tímto neobyčejným nápojem skrývá?

Poprvé v Evropě

I když je Anglie proslulá svým vztahem k čaji, překvapivě nebyla první, kdo k evropským břehům přivezl první lístky čaje. Tímto prvenstvím se mohou pochlubit Holanďané. Čaj se vzápětí setkal s neuvěřitelným úspěchem. Obestíralo ho mnoho tajemství a šířily se zvěsti o jeho blahodárných účincích na lidské zdraví. Zezačátku tedy sloužil k léčebným účelům a prodával se v apatykách. Netrvalo to však dlouho a sypaný čaj byl zahrnut do nabídky v nově zbudovaných čajových salonech. Tento exotický nápoj se zanedlouho stal oblíbenou kratochvílí mnoha lidí z vyšších vrstev. Postupně se do Holandska dováželo čaje mnohem větší množství, a tak si ho mohli dovolit i méně movití občané.

Anglie

Angličané čaj velmi dobře znali už z dřívějších dob. Setkali se s ním již při zámořských plavbách do Číny a ostatních orientálních zemí. První zmínka o čaji se však datuje až kolem roku 1657 v dobách Cromwellovy republiky, kdy jej začal ve své londýnské kavárně nabízet Thomas Garway. Na letácích v jeho výloze stálo, že čajový odvar je zázrak na veškeré zdravotní neduhy. Nápoj se velmi rychle ujal a rozšířil se i do dalších kaváren. Těsně před polovinou 18. století začínají v Londýně vznikat zahradní restaurace, které nesou název teagardens neboli čajové zahrady. Scházeli se zde nejrůznější lidé, kteří se společně těšili příjemným chvilkám stráveným u čaje, který byl servírován společně se zákusky.

Čaj dnes

I dnes se najdou po celém světě nadšení příznivci tohoto nápoje. Pokud i vy toužíte si vychutnat neobyčejnou chuť anglického čaje, zkuste sáhnout po čaji Twinings, English TeaShop či Ahmad tea. Budete příjemně překvapení.

Post by admin

Comment(0)